Održan 16. Nacionalni sajam pršuta u Sinju

Objavljeno: 07. 06. 2021. , Ažurirano: 08. 06. 2021.

Hrvatska gospodarska komora je po 16. put bila jedan od pokrovitelja Nacionalnog sajma pršuta i trajnih suhomesnatih proizvoda s međunarodnim sudjelovanjem u Sinju. Zbog pandemije koronavirusa, sajam se, umjesto tradicionalno u travnju, ove godine održao 4. i 5. lipnja, u organizaciji Poduzetničkog centra Sinj d.o.o. te uz poštivanje potrebnih epidemioloških mjera.

U nazočnosti ministrice poljoprivrede Marije Vučković, župana splitsko-dalmatinskog Blaženka Bobana, državnog tajnika u Ministarstvu turizma Tonča Glavine, novoizabranog gradonačelnika Sinja Mira Bulja, predsjednika HGK - Županijske komore Split Joze Tomaša te drugih visokih uzvanika, sajam je svečano otvoren 4. lipnja uz učešće 38 proizvođača pršuta i drugih autohtonih dalmatinskih prehrambenih proizvoda s područja Dalmacije, Hercegovine i Slavonije.

U pozdravnom govoru, Tomaš je naglasio važnost sinergije turizma i poljoprivrede, s naglaskom na demografski učinak u Cetinskom kraju i Splitsko-dalmatinskoj županiji te nazočne podsjetio na brojne aktivnosti koje provodi HGK, poput projekta Digitalna komora, znakova kvalitete HGK, online Kataloga hrvatskih proizvoda, ali i na različite edukacije, webinare i B2B susrete proizvođača hrane s ugostiteljima i trgovcima.

Ministrica Vučković posebno se osvrnula na pojačanu potporu stočarstvu i nove natječaje u Programu ruralnog razvoja s kojima je planirano osigurati 85 posto samodostatnosti domaće sirovine za proizvodnju pršuta koja sada iznosi 63 posto.

Otvaranju sajma prethodilo je ocjenjivanje kvalitete i specifičnosti pršuta pred stručnim povjerenstvom sastavljenim od renomiranih stručnjaka, a potom je održan edukativni program s radionicama iz područja poljoprivrede, turizma i poduzetništva.

Sajam je završen svečanom dodjelom priznanja i nagrada, a šampionsku titulu između devet ocijenjenih uzoraka, ponio je pršut Poljoprivredno-braniteljske zadruge ‘Svilaja’ Maovice – Vrlika.

Zlatne diplome za kvalitetu dobili su Agro Maleš, GTF, M.T.O. Mesnice Mrki, Market Žužić, Pršutana Mosor, Pršutana Herceg, Pršutana Pupačić i Sušara Perajica.