Nikolina Trojić, predsjednica ŽK Dubrovnik, i Raj Kumar Srivastava, veleposlanik Republike Indije u Hrvatskoj
Izvor: HGK

Indija osvaja mladošću, a hrvatska ljepotom

Objavljeno: 25. 02. 2021. , Ažurirano: 25. 02. 2021.

Raj Kumar Srivastava prije pet mjeseci postao je novi veleposlanik Republike Indije u Hrvatskoj. U sklopu poslovne turneje upoznavanja Hrvatske i njezinih institucija posjetio je 25. veljače HGK  Županijsku komoru Dubrovnik i sastao se s predsjednicom ŽK Dubrovnik Nikolinom Trojić

Indija je druga zemlja na svijetu po brojnosti stanovništva, no malo je poznato da je to ujedno i zemlja koja ima 65% stanovnika ispod 30 godina, te je jedna od zemalja koja ima najveći udio visokoobrazovanih stanovnika. Posljednjih godina privlači pažnju brojnim reformama, a kao što je veleposlanik Srivastava istaknuo u vrijeme koronakrize pokazali su se kao samodostatni i održivi; njihov zdravstveni sustav se pokazao iznimno dobar, proizvode dovoljno hrane za vlastite potrebe te su također uspjeli proizvesti vlastito cjepivo protiv virusa SARS-NCoV-19 te ugovoriti proizvodnju britanskog i ruskog cjepiva. Sve te činjenice upućuju na mogućnost sklapanja dobrih partnerskih odnosa te potencijala za suradnju.

Na sastanku u ŽK Dubrovnik dogovorena je suradnja na području inovativnih tehnologija, potpore startupovima te direktne suradnje po pitanju interesa tvrtki s obje strane. Trojić se posebno zainteresirala za model poljoprivredne reforme koju je proveo indijski premijer, u cilju povećanja produktivnosti i postizanja veće dodane vrijednosti u proizvodnji hrane. Naglasila je da je to problem koji muči Hrvatsku, ali i Dubrovačko-neretvansku županiju dugi niz godina, pa bi prijenosom znanja mogli iskoristiti neke dobre prakse. I ovaj put je istaknut potencijal snimanja filmova u Dubrovniku kao iznimnog načina turističke promocije, s obzirom na potencijal indijskog turističkog tržišta. Iskazala je želju za umrežavanjem dubrovačkih tvrtki u procese povezivanja s inovativnim i tehnološki razvijenim indijskim tvrtkama.

Na sastanku je najavljen poslovni Forum Hrvatske i Indije u travnju ove godine, pa se pozivaju sve zainteresirane tvrtke iz Dubrovačko-neretvanske županije da se jave Županijskoj komori Dubrovnik ako imaju interesa za suradnju s Indijom.