Izvor: Pixabay

Čarteraši HGK izborili se za bolji porezni tretman

Objavljeno: 12. 03. 2021. , Ažurirano: 12. 03. 2021.

Na početku pandemije Udruženje pružatelja usluga smještaja na plovilima – charter HGK je u travnju 2020. Ministarstvu financija poslalo prijedlog suspenzije odredbe koja traži minimalno ostvarenje prihoda u iznosu od 7% nabavne vrijednosti plovila kako bi troškovi plovila bili porezno priznati.

Pasko_Klisovic 1107x623.jpg
Paško Klisović, predsjednik Udruženja pružatelja usluga smještaja na plovilima – charter; Izvor: HGK.

"Proveli smo anketu među članovima kako bismo predstavili razmjer problema i poreznih obveznika koji bi bili ovime zahvaćeni. Prije dva tjedna, prethodno predaji godišnjih financijskih izvješća čarterskih tvrtki, održali smo sastanak Udruženja čartera i Udruženja računovođa HGK s predstavnicima Porezne uprave", rekao je predsjednik Udruženja pružatelja usluga smještaja na plovilima - charter Hrvatske gospodarske komore Paško Klisović.

Rezultat je Pravilnik o dopunama Pravilnika o provedbi Općeg poreznog zakona. Predsjednik Udruženja računovođa HGK Davor Brkić pojašnjava: "Posljednji će Pravilnik suspendirati odredbu za 2020. Prema njoj onaj tko u poreznom razdoblju ne ispuni uvjete ostvarenja prihoda u iznosu 7% nabavne vrijednosti plovila, tj. 5% vrijednosti apartmana ili kuće za odmor, dužan je za to porezno razdoblje uvećati poreznu osnovicu za rashod amortizacije takve imovine te za sve pripadajuće troškove povezane s korištenjem takve imovine."

Brkić.jpg
Predsjednik Udruženja računovođa Hrvatske gospodarske komore Davor Brkić; Izvor: HGK.

Naime, plovila imaju visoke troškove hladnog pogona, vez, osiguranje, dizalica, troškovi godišnjih pregleda i atesta sigurnosne opreme te troškovi redovnog održavanja. "Većina tih troškova su fiksni troškovi, neovisno je li plovilo bilo u upotrebi ili ne", dodaje Klisović. Svi ti troškovi bili bi porezno nepriznati da Ministarstvo nije promijenilo te odredbe, uključujući i trošak amortizacije koji je značajan i kada je obračunat po sniženim stopama.

"Ovime smo izbjegli situaciju da se nautički čarter, koji inače u 2020. bilježi u prosjeku 55% pada noćenja i dolazaka i s puno drastičnijim rezultatima na jugu, povrh svih gubitaka još i dodatno penalizira porezom kada je ispunjavanje propisanih uvjeta teško ili nemoguće", pojašnjava Klisović.

"Zahvaljujemo ministru financija Zdravku Mariću, državnom tajniku Zdravku Zrinušiću i ravnatelju Porezne uprave Božidaru Kutleši, kao i ostalima iz Porezne koji su sudjelovali u komunikaciji, na uvažavanju prijedloga i razumijevanju situacije u kojoj smo se našli", zaključuje predsjednik Udruženja Paško Klisović te dodaje da se nadaju da će epidemiološka situacija dopustiti da im u sezoni 2021. ispunjenje ovih minimalnih uvjeta neće biti problem.