Poslovni tajnik ŽK Vukovar Ivan Marijanović i predsjednica Vinka Ivanković
Izvor: HGK

Predstavljeni rezultati gospodarstva VSŽ u 2020. godini

Objavljeno: 21. 09. 2021. , Ažurirano: 21. 09. 2021.

Na 12. sjednici Gospodarskog vijeća Županijske komore Vukovar, održanoj 21. rujna, članovima Vijeća predstavljeni su rezultati poslovanja gospodarstva Vukovarsko-srijemske županije u 2020 godini.

Unatoč pandemiji, financijski pokazatelji u 2020. godini su bili nešto bolji od prethodne godine. Prema podacima iz završnih izvještaja, gospodarstvo županije u 2020. godini ostvarilo je ukupne prihode od 22,7 milijardi kuna, odnosno rast od 16,2% u odnosu na prethodnu godinu. Tvrtke su ostvarile ukupnu konsolidiranu dobit od 655 milijuna kuna što je rast od 8,4% u odnosu na 2019. U istom razdoblju broj zaposlenih u tvrtkama povećan je sa 20.923 (2019. godina) na 21.156 uposlenih, odnosno za 1,1%.

Prosječna neto plaća u VSŽ u 2020. godini iznosila je 4.749 kuna što iznosi 79,5% prosječne neto plaće u RH, odnosno 68,8% prosječne neto plaće grada Zagreba. Niža prosječna neto plaća ostvarena je samo u Bjelovarsko-bilogorskoj, Sisačko-moslavačkoj i Virovitičko-podravskoj županiji. Najznačajnije djelatnosti prema ostvarenom ukupnom prihodu u 2020. godini su opskrba električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija (45%), trgovina na veliko i na malo (16%), prerađivačka industrija (14%), poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo (11%) te građevinarstvo (7%). Što se tiče prerađivačke industrije, koja je ostvarila 3,2 milijardi kuna ukupnih prihoda, najznačajnije poddjelatnosti su: prerada drva i proizvoda od drva i pluta, osim namještaja, proizvodnja strojeva i uređaja, proizvodnja prehrambenih proizvoda te proizvodnja gotovih metalnih proizvoda, osim strojeva i opreme.

gv-22092021a 1271x550.jpg
Gospodarsko vijeće ŽK Vukovar; Izvor: HGK.

Izvoz tvrtki s područja Vukovarsko-srijemske županije iznosio je 1,973 milijardi kuna, što je smanjenje za 7,5% u odnosu na prethodnu godinu. Investicije tijekom 2020. godine iznosile su 193 milijuna kuna što je smanjenje za 46%, a najviše su investirale tvrtke u djelatnostima poljoprivrede, šumarstva i ribarstva (32%), prerađivačka industrija (25%) te opskrbe vodom i komunalnih djelatnosti (28%).

Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljvanje, prošle je godine u VSŽ podneseno je 4.145 zahtjeva za očuvanje radnih mjesta zbog epidemije, od čega je 88,5% zahtjeva odobreno te je isplaćeno 179,3 milijuna kuna potpora. Ove je godine, do 14. rujna, predano 2.478 novih zahtjeva, od koji je 89,4% odobreno te je isplaćeno 52,7 milijuna kuna potpora za očuvanje radnih mjesta.

Članovi Gospodarskog vijeća donijeli i odluku o dodjeli Zlatne kune najuspješnijim tvrtkama Vukovarsko-srijemske županije za 2020. godinu i to u kategorijama malih, srednjih i velikih tvrtki. Priznanja za najuspješnije tvrtke bit će uručena nagrađenima na sjednici Gospodarskog vijeća koja će biti organizirana sredinom listopada.

Na samom kraju sjednice, vijećnici su izvješteni o Skupštini HGK koja je održana dan ranije. Ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić najavio je novi zakon o HGK čija primjena kreće od 1. siječnja 2022. godine, a kojim se predviđa ukidanje članarine za više od 96% članica. Ovo promjena zahtijevat će dodatno smanjenje broja zaposlenih u HGK, uz očuvanje županijskih komora i predstavništava, a okosnica za ovo smanjenje je digitalizacija poslovanja koja je ranije provedena projektom Digitalna komora.