Izvor: HGK - Komora Zagreb

Njemački gospodarstvenici posjetili Komoru Zagreb

Objavljeno: 09. 05. 2019. , Ažurirano: 09. 05. 2019.

Komoru Zagreb su 7. svibnja posjetili Ayberk Ertuğ i Mijo Radoš, predstavnici njemačke kompanije Wittur koja se bavi proizvodnjom dizala i njihovih dijelova. Izaslanstvo je primio predsjednik Komore Zagreb Zlatan Fröhlich sa suradnicima, predstavivši komorske glavne aktivnosti. Središnja tema razgovora bile su mogućnosti suradnje na projektu ugradnje dizala u višestambene objekte za što se očekuje sufinanciranje sredstvima Europske unije. Budući da je Operativni program konkurentnost i kohezija prihvaćen početkom 2014. godine, a inicijativa o ugradnji dizala pokrenuta dvije godine poslije, u skladu s procedurama i rokovima Europske komisije očekuje se da će Program ugradnje dizala u višestambene objekte kao samostalan projekt biti moguće ostvariti putem izmjena Operativnog programa konkurentnost i kohezija i formulirati kao posebni natječaj ili ga zasebno prijaviti za financiranje u idućem financijskom razdoblju EU 2021.-2027. godine.

Viši stručni savjetnik u Komori Zagreb i tajnik Hrvatske udruge za dizala Zdravko Čizmar predstavio je Hrvatsku udrugu za dizala te ocijenio da postoje zajednički interesi za suradnju na ovom projektu. Ciljevi HUDIZ-a su udruživanje pravnih i fizičkih osoba iz područja djelatnosti dizala u interesu unapređenja sustava kvalitete kod projektiranja, proizvodnje, ugradnje, ocjenjivanja sukladnosti prema važećim propisima dizala i sigurnosnih komponenata dizala, uz interes u pridruživanju europskom tržištu korištenjem zajedničkih resursa i potencijala.

Tvrtka Wittur ima sjedište u Njemačkoj, a proizvodne pogone i predstavništva u Španjolskoj, Italiji, Turskoj, Austriji, Slovačkoj, Indiji, Brazilu, Nizozemskoj, Francuskoj, Australiji, Hong Kongu, Velikoj Britaniji, Poljskoj i Singapuru s više od 6.000 zaposlenih a izuzetno su zainteresirani za širenje svoje djelatnosti na Hrvatsku i suradnju s hrvatskim tvrtkama uz mogućnost pokretanja lokalne proizvodnje.