Autor: Ured eurozastupnika Valtera Flega

Nastavak projekata i digitalizacija ključni su za vitalno funkcioniranje svih sektora

Objavljeno: 10. 04. 2020. , Ažurirano: 14. 04. 2020.

Eurozastupnik Valter Flego i predsjednica HGK – Županijske komore Pula Jasna Jaklin Majetić odžali su 10. travnja sastanak o aktualnoj gospodarskoj situaciji u Istarskoj županiji i utjecaju bolesti COVID-19 na poslovanje.

Predsjednica Županijske komore Pula informirala je eurozastupnika o poslovanju istarskih tvrtki i najugroženijim djelatnostima, kako gospodarstvenici ocjenjuju mjere za pomoć gospodarstvu na nacionalnoj i regionalnoj razini te koja su njihova očekivanja. Pritom je istaknula kako je iznimno važno ulagati u istraživanje i razvoj, ICT sektor i digitalizaciju te podsjetila kako je Hrvatska gospodarska komora već 2017. godine započela s projektom Digitalne komore. Tim je projektom unaprijeđena komunikacija između HGK i tvrtki, ali i među samim gospodarstvenicima, kojima je omogućeno korištenje niza usluga radi unaprjeđenja i olakšavanja poslovanja – od online edukacija, pronalaženja poslovnih partnera i provjere njihova poslovanja, do aktivnog sudjelovanja u kreiranju i promjeni zakonodavnog i regulatornog okvira te korištenja niza financijskih i statističkih pokazatelja za potrebe analize tržište radi promocije i poslovanja na domaćem i međunarodnom tržištu.

Tvrtke iz ICT sektora u Istri koje udruženo djeluju putem Strukovne grupe ICT Istre u ŽK Pula ističu kako je važno da ICT projekti ostanu aktivni te da se ne odgađaju. Iako će većina investicijskih projekata biti odgođena zbog mjera štednje kao posljedice pandemije, nužno je da se ICT industrija i dalje potencira zbog gospodarski strateške važnosti za Hrvatsku. Nastavak projekata i digitalizacija koja će zahvaćati sve više sektora, ključne su za vitalno funkcioniranje svih sektora.

U ovoj situaciji Europska unija treba dodatno ulagati u paneuropske projekte koji će jačati zajedničko tržište, a tome će najviše pridonijeti snažna digitalizacija poslovanja. "Iskustvo rada od kuće u ovim teškim okolnostima ugroze zdravlja zbog bolesti COVID-19 ponovno potiče na zajedništvo te daljnjom digitalizacijom otvara prilike za rad od kuće i kvalitetnije uključivanje u društvo osoba s teškoćama u kretanju, slabovidnih osoba i drugih", naglasila je Jaklin Majetić.

"Digitalizacija se dokazala kao dobar saveznik u borbi protiv koronavirusa i zato ću nastaviti inzistirati radom u Europskom parlamentu i odborima da se ti procesi nastave poticati i ubrzavati, koristeći europska sredstva, iskustva i know-how, rekao je eurozastupnik Flego.

"U narednom razdoblju očekuju nas enormna zaduživanja zajedno s državama članicama radi zadržavanja ljudi na poslovima i omogućavanja poduzećima povratak na tržište s novom snagom. Programom SURE osigurano je 100 milijardi eura, a u pripremi su dodatni programi uz koje bi ukupna financijska injekcija za spas EU gospodarstva u ovoj prvoj fazi iznosila čak 500 milijardi eura. Na državama je odluka raspodjele sredstava, a od Vlade RH očekujem da ozbiljno stane iza turističkog i transportnog sektora kao trenutačno najpogođenijih ovom krizom", zaključio je Flego.