Mirjana Čagalj na Kongresu poduzetnica: Još je mnogo prostora za razvoj poduzetništva žena

Objavljeno: 08. 03. 2018. , Ažurirano: 12. 03. 2018.

''Iako žene čine većinu stanovništva u Hrvatskoj, žena vlasnica trgovačkih društava je u 2016. godini bilo tek 21,8 posto, u obrtništvu su one vlasnice/ortaci u nešto više od 33 posto svih aktivnih obrta, dok je samo 20 posto žena na upravljačkim funkcijama. Brojke su to koje govore da su u poduzetništvu Hrvatske, a pogotovo u segmentu vlasništva društava, muškarci znatno aktivniji. A ja vjerujem da mogućnosti za razvoj poduzetništva žena itekako ima'', rekla je v. d. predsjednice HGK – Županijske komore Split Mirjana Čagalj na Kongresu poduzetnica Hrvatske i regije 2018., održanom 8. ožujka u Zagrebu.

Kongres, koji je prigodno održan na Međunarodni dan žena, odvijao se pod motom Uspješne poduzetnice – izvor naše motivacije ili poslovne frustracije!, te je u bogatom programu sastavljenom od predavanja i panela okupio brojne poznate i uspješne poduzetnice i poslovne žene iz Hrvatske i regije.

logo.jpg

Istovremeno je kao sastavni dio kongresa održan i Poduzetnički sajam, na kojem je svoje poslovne aktivnosti, proizvode i usluge predstavilo sedamdesetak poduzetnica i poduzetnika iz Hrvatske i jugoistočne Europe, među njima i iz Splitsko-dalmatinske županije.

Kongres se dotaknuo brojnih pitanja koja se tiču žena u poduzetništvu poput vodstva, usklađivanja privatnih i poslovnih obveza, poslovanja obiteljskih tvrtki te je ponudio inspirativna svjedočanstva žena koje su uspjele u poduzetništvu.

''U svijetu muške dominacije, bez ženske solidarnosti neće biti moguće ostvariti ravnotežu u liderstvu. To je nešto što žene same, jedna drugoj, moraju osigurati jer, osim vanjskih faktora, moramo se zapitati znamo li se nositi s uspjehom kolegica i želimo li uistinu biti liderice?'', rekla je Čagalj.

Prema podacima Fine, s obzirom na vlasničku strukturu poduzetništva Hrvatske prema rodnom kriteriju, udio žena poduzetnica, tj. vlasnica trgovačkih društava u Hrvatskoj u razdoblju od 2010. do 2016. lagano je rastao, osim 2015. godine, te se kretao od 17,3 posto (2010.) do 21,8 posto (2016.). Po županijama, udio poduzetnica u ukupnom poduzetništvu u 2016. godini kretao se od 17,9 posto do 24 posto, s tim da je najveći udio žena vlasnica trgovačkih društava imala Bjelovarsko-bilogorska županija (24%) te Grad Zagreb (23,2%).

Kongres poduzetnica organizirali su Virtualni ženski poduzetnički centar i Grad Zagreb, a  Hrvatska gospodarska komora jedan je od partnera. HGK – Županijska komora Split više od dva desetljeća posebno radi na poticanju i promociji žena u poduzetništvu, vodi okrugli stol za poduzetništvo žena na razini jadransko-jonske regije te je prije tri godine pokrenula Poduzetnički inkubator za poduzetnice početnice.