J. Tomaš, M. Vučković, A. Krstulović Opara i Z. Tušek
Izvor: HGK

Ministrica poljoprivrede u ŽK Split predstavila strategije razvoja poljoprivrede i akvakulture 2020. – 2030.

Objavljeno: 23. 06. 2020. , Ažurirano: 23. 06. 2020.

Ministrica poljoprivrede Marija Vučković predstavila je 19. lipnja u HGK – Županijskoj komori Split nacrte Strategije poljoprivrede Više od farme i Strategije razvoja akvakulture Više od ribnjaka za razdoblje do 2030. godine.

Nakon predstavljanja strategija, ministrica Vučković dodijelila je nova 74 ugovora u sklopu mjera 6 i 8, sa sveukupnim odobrenim iznosom potpore u vrijednosti od gotovo 12 milijuna kuna iz Programa ruralnog razvoja RH 2014. – 2020.

''Današnjim predstavljanjem strategija i dodjelom ugovora zaokružujemo jedan uspješan tjedan u kojem smo pokazali kako Hrvatska kroz ovaj dokument, ali i kroz Program ruralnog razvoja ima veliki potencijal za unaprjeđenje rezultata svog poljoprivrednog sektora. Ovo je rezultat višemjesečnih napora brojnih sudionika u sektoru poljoprivrede, a mi i idući tjedan nastavljamo s predstavljanjem strategije diljem Hrvatske, ističući njezinu važnost kao ključnog čimbenika za unaprjeđenje gospodarskog razvoja poljoprivrede i akvakulture'', zaključila je ministrica Vučković.

Sažimajući desetogodišnju strategiju, ministrica je navela povećanje poljoprivredne proizvodnje s današnjih 17 milijardi kuna na najmanje 30 milijardi kuna, koje neće biti moguće ostvariti bez znatnog povećanja produktivnosti rada, koja nam je niska, povećanja dohotka po poljoprivrednom gospodarstvu, povećanja dostupnosti moderne ruralne infrastrukture, povećanja u sektoru govedarstva, povećanja navodnjavanih površina te niza drugih akcija.

''Riječ je o znatnoj i konkretnoj pomoći našim poljoprivrednicima, koja će pridonijeti napretku poljoprivrede i akvakulture u Splitsko-dalmatinskoj županiji, a kroz nekoliko projekta, koji se odnose na edukativne staze, vidikovce i rekreacije zone u šumskim područjima, i turizmu. Radi se o široj priči razvoja više gospodarskih grana u županiji'', poručio je predsjednik HGK – Županijske komore Split Joze Tomaš.

Pored brojnih poljoprivrednika na predstavljanju su sudjelovali i čelni ljudi Splita i Splitsko-dalmatinske županije, gradonačelnik Andro Krstulović Opara i župan Blaženko Boban.