Izvor: Pixabay

Održan međunarodni skup Očuvanje resursne osnove, inovacije i robotika kao preduvjeti razvoja gospodarstva Jadransko-jonske regije


Objavljeno: 29. 01. 2021. , Ažurirano: 05. 02. 2021.


U sklopu V. EUSAIR Foruma Jadransko-jonskih gradova, gospodarskih komora i sveučilišta, 27. siječnja, održan je webinar Očuvanje resursne osnove, inovacije i robotika kao preduvjeti razvoja gospodarstva Jadransko-jonske regije. Moderatorica webinara bila je predsjednica Županijske komore Dubrovnik Nikolina Trojić, a uz Hrvatsku gospodarsku komoru organizatori su bili Forum-jadransko jonskih gospodarskih komora te Jadransko-jonska inicijativa.

Organiziranje virtualnih susreta i suradnje pozdravili su predsjednik Foruma Jadransko-jonskih gospodarskih komora Gino Sabatini, potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore za međunarodne odnose i EU Ivan Barbarić, koji je istaknuo: "Suočeni s globalnom zdravstvenom i ekonomskom krizom, koju je prouzročila pandemija koronavirusa, više nego ikad postali smo svjesni nužnosti dobre suradnje i razmjene informacija. Solidarnost, razumijevanje i potpora način su kako ćemo izaći iz zdravstvenog problema, ali nam ostaje pitanje oporavka ekonomije, kojime ćemo se zasigurno još dugo baviti."

Nužnost suradnje i umrežavanja istaknuli su i veleposlanik Milan Jazbec iz Ministarstva vanjskih poslova Republike Slovenije, zemlje koja trenutno predsjeda Jadransko-jonskom inicijativom, te veleposlanik Fabio Pigliapoco koji se obratio uime stalnog tajništva Jadransko-jonske inicijative.

Voditelj Odjela za inovacijski sustav Hrvatske gospodarske komore Mateo Ivanac, na primjeru projekta Inovamare predstavio je proces uspostave ekosustava zaštite Jadranskog mora uz pomoć podvodne robotike i senzorike.

Direktor talijanskog Instituta za biološke resurse i morske biotehnologije dr. sc. David Scaradozzi je govorio o očuvanju morskog ekosustava u Jadransko-jonskoj regiji i jačanju znanstvene suradnje, dok je direktor hrvatske tvrtke ELDA d.o.o. Dario Marenić na primjeru vlastite inovacije pokazao kako su inovacije u gospodarstvu postale model održavanja konkurentnosti.

Dr. sc. Aleksandar Joksimović iz Instituta za biologiju mora u Kotoru ukazao je na utjecaj invazivnih vrsta na bioraznolikost u Jadranu. Važnost uspostave dobrog ekosustava i utjecaj morskih mikroorganizama na globalne promjene prezentirao je dr. sc. Gian Marco Luna, direktor Instituta za morske biološke resurse i biotehnologiju Nacionalnog istraživačkog vijeća Italije.

Cilj webinara bio je skrenuti pažnju unutar Jadransko-jonske regije na mogućnosti koje se pružaju povećanjem ulaganja u inovacije i robotiku. Razmjena iskustava, znanja i formiranje centara izvrsnosti neosporno će kroz godine generirati rezultate. Gospodarske komore, članice Jadransko-jonskog foruma upravo imaju zadatak skrenuti pažnju na taj potencijal te pružiti potporu svim sudionicima kako bi se ostvarila bolja poveznica između znanosti i gospodarstva, a kreacije i inovacije dobile tržišnu primjenu.

U svemu tome važnu ulogu ima očuvanje najvažnije resursne osnove (mora koje nas svih veže), uvažavanje prirodnih kapaciteta te korištenje robotike kako bi se prevenirale određene nepovoljne okolnosti na prostoru Jadransko-jonske regije.

 

 

Snimka webinara