Kroz projekt BIOCOMPACK-CE do novih ambalažnih rješenja

Objavljeno: 05. 10. 2020. , Ažurirano: 05. 10. 2020.

Javna ustanova RERA S.D. za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije organizirala je 30. rujna, u suradnji sa Sekcijom Zajednice za zaštitu okoliša u gospodarstvu i Strukovnom grupacijom plastike i gume HGK – Županijske komore Split, online edukaciju u okviru projekta BIOCOMPACK-CE.

Prof. dr. sc. Nataša Stipanelov Vrandečić i doc. dr. sc. Miće Jakić s Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu upoznali su tridesetak sudionika edukacije s vrstama i karakteristikama ambalažnih materijala te mogućnostima oporabe biorazgradljive plastike.

Gorana Baničević iz RERA-e kratko je predstavila projekt BIOCOMPACK-CE  (Developing and strengthening cross-sectoral linkages among actors in sustainable biocomposite packaging innovation systems in a Central European circular economy).

Jedan od ciljeva projekta je svakako izgraditi snažnije veze između ustanova za istraživanje i razvoj te poduzeća koja se bave razvojem ambalažnih rješenja od papira i plastike s ciljem uvođenja provjerenih biorazgradljivih materijala u papirnatu i kartonsku ambalažu. Projekt zahtijeva inovativan međusektorski pristup te sudjelovanje strukovnih udruga i klastera, čime bi se dao veći značaj regionalnoj gospodarskoj specijalizaciji i ubrzanju prijenosa tehnologija.

Ana Marija Puzić iz Županijske komore Split je moderirala edukaciju na kojoj su sudjelovali predstavnici tvrtki, insitucija te akademske zajednice iz cijele Hrvatske, a nakon koje je uslijedila konstruktivna rasprava koja je rezultirala mnogim novim kontaktima i mogućnostima poslovne suradnje.