Izvor: Pixabay

Konferencija: Zajedno za integritet – sinergija poslovnog sektora i javne uprave u borbi protiv korupcije


Objavljeno: 08. 11. 2024. , Ažurirano: 21. 11. 2024.


Međunarodna trgovačka komora (ICC) Hrvatska u suorganizaciji s Ministarstvom pravosuđa, uprave i digitalne transformacije i Nacionalnom kontaktnom točkom za odgovorno poslovno ponašanje (NKT) organizira konferenciju „Zajedno za integritet – sinergija poslovnog sektora i javne uprave u borbi protiv korupcije“, koja će se održati 6. prosinca 2024. godine od 9 sati u WESPA, Radnička cesta 50, Zagreb

Ova konferencija dio je nacionalne antikorupcijske kampanje u sklopu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti za razdoblje 2021. do 2026. godine. Kampanja se provodi s ciljem jačanja svijesti građana o štetnosti korupcije, nužnosti njezina sprječavanja i suzbijanja, kao i o postojećim kanalima za prijavljivanje nepravilnosti te mehanizmima zaštite prijavitelja. Osim toga, kampanja obuhvaća sadržaje koji podižu svijest o važnosti rada nadležnih institucija zaduženih za prevenciju korupcije unutar svojih područja djelovanja.

Konferenciju će uvodnim obraćanjem otvoriti ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije RH Damir Habijan.

Teme konferencije

  • Panel 1.: Uloga OECD-a u jačanju antikorupcijskih politika u privatnom sektoru

OECD na globalnoj razini ima značajnu ulogu u promicanju najboljih praksi i međunarodnih standarda u javnoj politici s ciljem stvaranja jačih i pravednijih društava. Među ostalim, OECD kroz svoje smjernice i preporuke pomaže državama i kompanijama da uspostave efikasne mehanizme prevencije, detekcije i sankcioniranja koruptivnih praksi. 

U okviru prvog panela raspravljat će se o doprinosima OECD-ovih standarda jačanju antikorupcijskih napora u poslovanju, s posebnim naglaskom na standarde Konvencije OECD-a protiv podmićivanja stranih javnih službenika u međunarodnim poslovnim transakcijama te utjecajem iste na razvoj politika usklađenosti poslovanja (compliance) i korporativno ponašanje.

Razgovarat će se i o procesu pristupanja i aktivnostima Republike Hrvatske unutar Radne skupine OECD-a protiv podmićivanja u međunarodnim poslovnim transakcijama te sadržaj navedene Konvencije. 

Također, raspravljat će se o standardima OECD-a u području odgovornog poslovnog ponašanja s posebnim fokusom na OECD-ove Smjernice za multinacionalna poduzeća o odgovornom poslovnom ponašanju koje se odnose na izbjegavanje i adresiranje negativnih utjecaja poslovanja uz pridonošenje održivom razvoju. 

Osim toga, panel će se dotaknuti i teme osvještavanja poslovne zajednice o standardima Konvencije OECD-a protiv podmićivanja, posebno u okviru antikorupcijskih politika i praksi te o iskustvima primjene konvencijskih standarda. 

  • Panel 2.: Transparentnost lobističkih aktivnosti – utjecaj poslovne zajednice na javne politike

Lobiranje privatnog sektora predstavlja jedan od ključnih mehanizama za oblikovanje javnih politika. Iako lobiranje može biti koristan alat za prenošenje stručnih znanja i potreba poslovne zajednice prema donosiocima odluka, nedostatak transparentnosti može dovesti do problema poput srozavanja povjerenja u institucije i neravnopravnog utjecaja. 

Transparentnost u lobiranju podrazumijeva otvorenost i dostupnost informacija o tome tko lobira, za čiju korist i s kojom svrhom. Regulacija lobiranja, registracija lobista i redovno izvještavanje o aktivnostima omogućavaju balans između interesa privatnog sektora i javnog dobra, jačajući povjerenje u demokratske procese. 

U okviru trećeg panela raspravljat će se o primjeni Zakona o lobiranju iz aspekta poslovne zajednice i stručnih udruženja, kao i rada Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa koje je nadležno za vođenje Registra lobista i druge poslove u skladu sa Zakonom. 

  • Panel 3.: Zakon o zaštiti prijavitelja nepravilnosti kao ključni alat sprječavanja korupcije – iskustva i perspektive

Ovaj panel fokusira se na iskustva provođenja Zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti u praksi s posebnim osvrtom na njegov potencijal u sprječavanju podmićivanja i korupcije općenito, zatim na iskustva poslovne zajednice u primjeni tog Zakona, uz osvrt Ureda pučke pravobraniteljice kao kanala vanjskog prijavljivanja.

Također, ovaj panel bit će prilika za daljnju raspravu o kvalitetnoj primjeni Zakona te mogućim unaprjeđenjima mehanizama zaštite prijavitelja nepravilnosti. 

Govornici

  • Vinko Berković, osoba zadužena za usklađenost, Hrvatski Telekom d.d.
  • Mladen Bručić-Matic, ravnatelj Uprave za europske poslove, međunarodnu i pravosudnu suradnju i sprječavanje korupcije Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije
  • Ana Čulo, načelnica Sektora za investicije, Uprava za internacionalizaciju, Ministarstvo gospodarstva
  • Ivan Gazić, predsjednik Hrvatske udruge za usklađenost poslovanja
  • Damir Habijan, ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije
  • Martina Refi Homolak, voditeljica programa Pravosuđe i ljudska prava, Kuća ljudskih prava
  • prof. dr. sc. Hana Horak, Katedra za poslovno pravo, Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu; predsjednica Komisije ICC-ja Hrvatska za DOP i borbu protiv korupcije
  • Aleksandra Jozić-Ileković, predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa
  • Ameet Kabrawala, predstavnik Veleposlanstva SAD-a
  • Dijana Kesonja, zamjenica Pučke pravobraniteljice
  • Emanuel Kovačić, glavni savjetnik za vanjske subjekte, INA-Industrija nafte d.d.
  • Tomislav Lacović, partner i voditelj strateških komunikacija, Vlahović grupa d.o.o.
  • Nataša Novaković, direktorica za ESG, Hrvatska udruga poslodavaca
  • izv. prof. dr. sc. Sunčana Roksandić, Katedra za kazneno pravo, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu; članica Vijeća za provedbu kodeksa ponašanja državnih dužnosnika u tijelima izvršne vlasti
  • Marina Rožić, glavna tajnica Međunarodne trgovačke komore (ICC Hrvatska)
  • Tamara Šurina, načelnica Sektora za sprječavanje korupcije, Uprava za europske poslove, međunarodnu i pravosudnu suradnju i sprječavanje korupcije Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije
  • Ante Šušnjar, ministar gospodarstva
  • Lucia Ana Tomić, direktorica Sektora ljudskih potencijala i regulatornih poslova, Wiener osiguranje Vienna Insurance Group d.d.; potpredsjednica Komisije ICC-ja Hrvatska za DOP i borbu protiv korupcije.

Program konferencije

  • program konferencije dostupan je ovdje
  • registracija polaznika uz kavu dobrodošlice traje od 9:00 do 9:30 sati
  • program konferencije traje od 9:00 do 12:50 sati, nakon čega slijedi prigodni domjenak
  • program sadrži i privolu za fotografiranje i/ili snimanje.

Prijava na konferenciju i kontakt osoba

  • sudjelovanje je besplatno uz obveznu potvrdu doslaka
  • rok za prijavu: do 25. studenoga do 12 sati slanjem potvrde na e-mail info@brandmama.hr ili pozivom na broj telefona 091/6300-547 (Aleksandra Pernar u ime organizatora).

 

Konferencija.jpg

Izvor: MPUDT