Predsjednik HGK otvorio je konferenciju
Izvor: HGK

Konferencija Investicijski potencijal Istočne Slavonije - ministrica Žalac: Moramo ukloniti poteškoće i iskoristiti sredstva koja imamo

Objavljeno: 28. 04. 2017. , Ažurirano: 28. 04. 2017.

"Iako Slavonija ima sve predispozicije da bude razvijeno gospodarstvo, situacija u kojoj se nalazi ozbiljna je, a naša je dužnost kao kuće gospodarstva potpomoći njenom razvoju'' rekao je predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović prilikom otvaranja konferencije Investicijski potencijal Istočne Slavonije, održane u Vinkovcima, koju je organizirala Hrvatska gospodarska komora u suradnji s Gradom Vinkovcima.

IMG_1774_800x450.JPG

Ministar Goran Marić, ministrica Žalac i predsjednik HGK Burilović; Izvor: HGK.

"Ovo je dugoočekivani projekt koji je ključan zbog popravka demografske slike, ali i zaustavljanja odlaska mladih iz Hrvatske. Uz pokretače gospodarstva, poput PIK-a, Spačve i Borova, Vinkovci su oduvijek bili grad malih i srednjih poduzetnika. To je ono što Vinkovcima moramo vratiti kako bismo otvorili nova radna mjesta i stvorili bolju budućnost za mlade i kako bismo Slavoncima omogućili budućnost kakvu zaslužuju", ističe Burilović.

''Gospodarstvo Vinkovaca nije snažno koliko bismo mi željeli. Potrebno je više razgovora i uklanjanja barijera kako bi uspješni poduzetnici bili investitori u ovom gradu. Moramo omogućiti potporu i mladima kako bi se u budućim vremenima što lakše nosili s nedaćama svijeta biznisa. Moramo im biti potpora, ali i dizati optimizam koji je potreban u svakom poslu osobito u njihovom, u ovakvim vremenima'', rekao je zamjenik gradonačelnika Vinkovaca Ivan Bosančić.

Sudionici_800x450.JPG

Uzvanici i sudionici konferencije Investicijski potencijal Istočne Slavonije; Izvor: HGK.

''Investicijski potencijal je enorman u cijeloj Slavoniji i moramo ga što prije pretočiti u projektne ideje i što prije se javiti na natječaje. Nije istina da se Slavonci ne prijavljuju na natječaje kako se govori, upravo je najviše prijava iz nerazvijenih područja, ali problem je u financijskim sredstvima koja su im nedostajala. Sada imamo i enormna sredstva u EU fondovima, no problem je što su se natječaji pisali napamet, nisu se slušali ljudi s terena. Mi moramo sa svim ministarstvima otkloniti sve probleme i poteškoće s kojima se ljudi nose i pomoći im da iskoristimo sredstva iz investicijskih fondova", rekla je ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Gabrijela Žalac.

''Upravo je mogućnost iskorištavanja sredstava iz fondova EU ono što investitori prepoznaju kao prednost kada razmišljaju o investiranju u Istočnu Slavoniju, no najčešći problem na koji se žale je sporost rješavanja imovinsko pravnih odnosa'', kazala je Mirta Štrk iz Agencije za razvoj i investicije grada Vinkovaca, istaknuvši kao prednost i geostrateški položaj Vinkovaca koji su vrata Europe.

Cilj konferencije bio je predstaviti poduzetnicima s područja Istočne Slavonije mogućnost suradnje s tvrtkama koje traže dobavljače na području te regije, kao i sve pogodnosti, mogućnosti, poticaje i potpore koje Vlada RH, pojedina ministarstva, ali i jedinice lokalne samouprave pružaju poduzetnicima koji žele poslovati na području Istočne Slavonije.

IMG_1779_800x450.JPG

Predstavnici institucija i gospodarstva s ministricom Žalac i ministrom Marićem; Izvor: HGK.

Konferencija je okupila brojne poduzetnike i zainteresirane ulagače, među kojima i predstavnici Vinke, AgroFructus Grupe, PKK Karlovačke industrije, Podravke, ali i Agencije za razvoj i investicije grada Vinkovaca i HAMAG-BICRO-a.