Komoru Zagreb posjetilo izaslanstvo China-ASEAN Expoa (CAEXPO)

Objavljeno: 03. 07. 2019. , Ažurirano: 04. 07. 2019.

Komoru Zagreb 1. srpnja posjetilo je izaslanstvo China-ASEAN Expoa (CAEXPO) iz Kine. U ime Komore Zagreb članove izaslanstva pozdravila je direktorica Suzana Drapić koja je izrazila zadovoljstvo intenziviranjem suradnje Hrvatske i Kine.

Komora Zagreb aktivno sudjeluje u uspostavljanju partnerskih odnosa s kineskim komorama i njihovim članicama i želja je povećanje plasmana hrvatskih roba na kinesko tržište, čemu znatno može pridonijeti sudjelovanje hrvatskih tvrtki na sajmovima u Kini.

Kineskom izaslanstvu predstavljeni su gospodarski potencijali Hrvatske i mogućnosti za nova ulaganja te istaknute prednosti za poslovanje kineskih tvrtki u ovom dijelu Europe.

Skupu se obratio i Lei Wang, glavni direktor sekretarijata China-ASEAN Expoa, istaknuvši da je CAEXPO međunarodni sajam pod pokroviteljstvom ministarstava trgovine i industrije Kine i deset država članica ASEAN-a. Sajam se od 2004. godine održava u gradu Nanningu i postao je vrlo značajan događaj za bilateralnu suradnju između Kine i zemalja ASEAN-a, a u međuvremenu se otvorio prema svijetu, osobito zemljama koje sudjeluju u inicijativi „Jedan pojas, jedan put”.

U kineskoj pokrajini Guangxi proizvodi se više od 60% šećerne trske u zemlji, polovica čahure svilene bube i 45% drva. Najvažnije industrijske grane jesu prehrambena industrija, proizvodnja automobila, metalurgija te proizvodnja strojeva i elektroničke opreme. Prošle je godine BDP u pokrajini Guangxi dosegao 296 milijardi dolara, a uz poljoprivredu i industriju i turizam je postao važna grana gospodarstva.