Izvor: HGK - Komora Zagreb

Zagrebačka je županija u samom vrhu Hrvatske prema broju vinara

Objavljeno: 26. 03. 2019. , Ažurirano: 26. 03. 2019.

Više od 170 vrsta svjetskih, udomaćenih i autohtonih sorti vina te tridesetak vrsta sireva predstavljeno je na drugoj Reviji najboljih vina Zagrebačke županije u hotelu The Westin u Zagrebu.

„Zagrebačka županija brojnim potporama kontinuirano podupire razvoj vinogradarstva i poljoprivrede, a u ovoj godini za to je osigurala više od 15 milijuna kuna. Uvjeren sam da će te potpore, kao i sama Revija vina, pridonijeti promoviranju vinara i Županije kao vinorodne regije čija vina osvajaju priznanja na brojnim domaćim i svjetskim ocjenjivanjima“, izjavio je župan Stjepan Kožić na otvaranju Revije.

Zagrebačka županija sa svojih pet milijuna trsova posađenih na više od 900 hektara površine u samom je vrhu Hrvatske prema broju vinara, vinskih etiketa i vinskih cesta te je predvodnica u promociji vina s Vinskom kraljicom koja se kontinuirano kruni od 2003. godine.

U sklopu Revije 38 vinara iz devet vinogorja Zagrebačke županije predstavilo je svoja vina sa zaštićenom oznakom izvornosti.

Uz kušanje vrhunskih vina, za posjetitelje Revije organizirane su i dvije stručno vođene radionice – Bogatstvo okusa Zagrebačke županije – hrana i vino, na kojoj su posjetitelji mogli naučiti sve o pravilnom sljubljivanju vina i hrane, te radionica Kraljevski užitak – prvo ljetno vino – Kraljevina Zelina.

Upravo je u sklopu Revije održana i promocija autohtone sorte vina Kraljevina Zelina, berba 2018.

Inače, u Zagrebačkoj županiji osam vinara ima odobrenje za stavljanje u promet vina s oznakom robne marke Kraljevina Zelina.

Ovu jedinstvenu enološku manifestaciju poduprle su HGK – Komora Zagreb i Obrtnička Komora – Komora Zagreb, a posebni gosti bili su vinari iz Slovenije.