Izaslanstvo grada Šangaja
Izvor: HGKZG
Autor: HGKZG

Sve veći interes kineskih ulagača za Hrvatskom

Objavljeno: 27. 05. 2019. , Ažurirano: 27. 05. 2019.

Sastanak šangajskoga izaslanstva u Hrvatskoj s Komorom Zagreb i Poreznom upravom Ministarstva financija održan je u ponedjeljak, 27. svibnja, u Komori Zagreb. Kineska je delegacija bila predvođena savjetnicom u Municipal Finance Bureau (SMFB) Bai Wei Yuan.

Investitorima je omogućen detaljan uvid u uvjete ulaganja i poticaje, a među ostalim, raspravljalo se o robnoj razmjeni između Hrvatske i Kine, koja je u stalnom porastu. Naime, iako je u deficitu, prošle godine iznosila je oko 800 milijuna dolara, a trendovi u posljednje dvije godine su zadovoljavajući. Porast hrvatskoga izvoza 2017. rastao je stopom od 50 posto, a lani stopom od 44 posto.

Primjetan je i sve veći interes kineskih poduzetnika za ulaganje u hrvatsko gospodarstvo. O tome svjedoče veliki infrastrukturni projekti, poput izgradnje Pelješkog mosta i lučke infrastrukture u Zadru, ali i privatni projekti, primjerice turistički kapaciteti u Krapinsko-zagorskoj županiji.

"Kineska je vlada odlučila da će Shanghai voditi strategiju i pronalaziti načine i modele suradnje s međunarodnim partnerima i prijateljima, a Kina i Hrvatska su partenri i prijatelji", istaknula je Bai Wei Yuan naglašavajući da im je zadatak osigurati sredstva, potporu i promidžbu kineskih investicija.
Božidar Kutleša, ravnatelj Porezne uprave, istaknuo je da je Hrvatska od 2017. napravila tri kruga poreznih olakšica. Goste su posebice zanimali  konkretni odgovori o našem poreznom sustavu, s naglaskom na uvjetima ulaganja i olakšicama investitorima.
Kineskim je poduzetnicima na raspolaganju i Predstavništvo Hrvatske gospodarske komore koje djeluje u Šangaju.