Jaka splitsko-dalmatinska IT scena
S lijeva na desno: Dario Boras, Denis Fusek, Anamarija Puzić i Ivan Juras
Izvor: HGK
Jaka splitsko-dalmatinska IT scena
Objavljeno: 28. 05. 2021. , Ažurirano: 29. 06. 2021.
S lijeva na desno: Dario Boras, Denis Fusek, Anamarija Puzić i Ivan Juras
Izvor: HGK
Strukovna grupacija za informacijske tehnologije (IT) HGK – Županijske komore Split na svojoj je online sjednici 25. svibnja raspravljala o aktivnostima koje su se u prethodnom razdoblju provodile na nivou RH, u okviru Udruženja za IT, kao i o prijedlozima aktivnosti na lokanoj razini i potencijalima županijske IT scene.
Predsjednik Strukovne grupacije Denis Fusek osvrnuo se na Analizu hrvatske IT industrije, koju je izradila Hrvatska gospodarska komora i koja ima za cilj prikazati i ocijeniti doprinos IT industrije hrvatskom gospodarstvu. Posljednje izdanje ove analize nadopunjeno je podacima o ulaganjima u istraživanje i razvoj te nudi pregled po županijama.
U 2019. godini ukupni prihod hrvatske IT industrije dosegao je 27 milijardi kuna uz godišnji rast od 12,4 posto. IT sektor, koji obuhvaća 33.000 zaposlena u 5.718 tvrtki, u zadnjih pet godina ostvario je promet koji je rastao po godišnjoj stopi od 11,2 posto.
Tajnica Strukovne grupacije Ana Marija Puzić iz ŽK Split navela je da u Splitsko-dalmatinskoj županiji djeluje gotovo 400 IT tvrtki koje se bave računalnim programiranjem, proizvodnjom i popravkom računala, elektroničkih i optičkih proizvoda te ostalim srodnim djelatnostima, s više od 1700 zaposlenih.
"Split je rasadnik kvalitetnog kadra i to zahvaljujući kvalitenim fakultetima i srednjim školama iz kojih izlaze stručnjaci koji su u Splitsko-dalmatinsku županiju privukli velike tvrtke poput Ericssona, Infobipa, Siemensa i Rimac Automobila", naglasio je Fusek,.
Svi sudionici sjednice bili su složni u mišljenju da se upravo radom i djelovanjem ovakvog strukovnog tijela može ostvariti intenzivnija međusobna suradnja njegovih članica te postići sinergija tvrtki, Komore, lokalne i područne samouprave te akademske zajednice, nužna za daljnji razvitak. Prvi korak u tom smjeru je kreiranje matrice kompetencija i specijalizacije županijskih IT tvrtki te organiziranje radnih skupina koje bi se predstavile kao savjetodavni element novoizabranoj lokalnoj upravi. Stoga Fusek poziva sve zainteresirane županijske tvrtke da se prijave i svojim sudjelovanjem doprinesu što kvalitenijem radu navedenih skupina.