Jadransko-jonska regija za zeleniju Europu


Objavljeno: 13. 05. 2021. , Ažurirano: 13. 05. 2021.


U okviru 6. Foruma o Strategiji Europske unije za jadransku i jonsku regiju (EUSAIR) održan je 12. svibnja webinar MSP prema kružnom gospodarstvu, u organizaciji HGK – Županijske komore Split i talijanske Komore Marche. 

"Drago mi je da smo unatoč ograničenjima vezanima za pandemiju uspjeli realizirati i u suradnji s našim kolegama i prijateljima iz Komore Marche suorganizirati ovaj webinar na tako važnu, zajedničku temu kružnog gospodarstva. Europski zeleni plan i kružno gospodarstvo od posebnog su značaja za zaštitu Jadranskog i Jonskog mora koja povezuju zemlje obuhvaćene Strategijom EU za jadransku i jonsku regiju", rekao je predsjednik HGK – Županijske komore Split Joze Tomaš.

Akcijski plan za kružno gospodarstvo jedna je od glavnih sastavnica europskog zelenog plana, plana puta EU prema klimatskoj neutralnosti. U planu je naglašena važnost pomoći europskim tvrtkama i potrošačima u tranziciji prema kružnom gospodarstvu, u kojem se resursi koriste na održiviji način. Njegova provedba će utjecati na mala i srednja poduzeća (MSP) kroz mjere za bolje gospodarenje otpadom, mjere za oporabu kritičnih sirovina i potpore provedbi strategije i praksi kružne ekonomije. MSP imaju više poteškoća u usvajanju takvih strategija poput organizacijskih ograničenja, nedostatka tehnoloških i financijskih kapaciteta te ograničenog pristupa financijskim sredstvima za kružna rješenja.

Osim informacija o regulativi, na webinaru je bilo riječi o ulozi gospodarskih komora i poticanju inovacija za kružno gospodarstvo, a također su predstavljeni i europski primjeri dobre prakse.

Ulogu Hrvatske gospodarske komore u pomoći tvrtkama u tranziciji prema kružnom gospodarstvu prezentirala je Dijana Varlec, viša stručna savjetnica u Sektoru za industriju i održivi razvoj HGK. Uspostava Burze otpada, putem koje tvrtke mogu razmjenjivati informacije o ponudi i potražnji otpadnih materijala, suradnja s nadležnim tijelima na regulativnom okviru, 15 godina provođenja nagrade za društveno odgovorno poslovanje (DOP), promocija zelenih proizvoda, povezivanje svih dionika s radom na kružnoj ekonomiji samo su neke od navedenih aktivnosti HGK.

Hrvatski primjer dobre prakse – uređaj za uzorkovanje mikroplastike s površine mora, predstavila je Antonija Buzov, članica četveročlanog tima studenata sa Sveučilišta u Splitu koji su dizajnirali ovaj inovativni sustav. Uređaj, na kojem rade od listopada prošle godine, trenutno je u fazi prototipa, a ono što ga razlikuje od drugih sličnih je što je pokretan i njime se može upravljati daljinski.

Webinar MSP prema kružnom gospodarstvu jedan je od tri webinara koje su jadransko-jonske gospodarske komore, gradovi i sveučilišta organizirali u suradnji s Jadransko-jonskom inicijativom – slovenskim predsjedništvom u okviru ovogodišnjeg EUSAIR Foruma, a na teme klimatskih promjena, plavog gospodarstva i kružnog gospodarstva.