Izvor: HGK

Ivan Birkić, član Uprave tvrtke Adria octopus d.o.o., Biograd Na Moru

Objavljeno: 09. 10. 2015. , Ažurirano: 17. 02. 2020.

Institucije koje nas prate utječu na naše poslovanje. To uključuje i Hrvatsku gospodarsku komoru i Hrvatsku obrtničku komoru. I one mogu znatno utjecati na ono što nas čeka. Mi, članovi HGK znamo da nam je Komora na usluzi, stvara nam podloge, organizira nas na razini Europe, na različitim tržištima, organizira nam sastanke i ima izvrsnu logistiku. Zato ne moramo trošiti vrijeme i svoj novac, osim tih malih mjesečnih članarina koje iznose, vjerovali ili ne, 42 kune.

Novi zaokret u europskoj politici donosi uredba 508 Europske komisije koja nam osigurava alokacije za 252 milijuna eura, uvećano za 25 posto iz državnih sredstava, kojima mi možemo raspolagati prema svojim potrebama. Tu ima prostora upravo za Komoru jer ribari ne znaju pripremati natječaje i povlačiti sredstva. Tu će oni imati ogroman problem, a mi nemamo agencije na terenu koje će odraditi taj posao, osim Komore koja ima iskustva u tome, kao i educirane ljude. Bez tog kadra ne možemo opstati, a ta sredstva nećemo moći povući. Dali smo inicijativu da komore osnuju regionalne urede unutar svojih kuća tako da ribari mogu povući novac po mjerama za koje smo se odlučili. Alokacija ne znači da smo mi dobili taj novac nego samo da nam je na raspolaganju, a mi ga trebamo zaslužiti. Za to trebamo izraditi papirologiju, a da bismo to napravili, treba nam netko pomoći. A tu pomoć upravo vidimo u Komori, koja nam nije od male, već od vrlo velike pomoći. Ako Komore ne bude, bit ćemo u strašnim problemima.