Izvor: HGK Županijska komora Pula

Istarske poduzetnice sudjelovale su na Kongresu poduzetnica jadransko – jonskog područja

Objavljeno: 18. 10. 2015. , Ažurirano: 16. 09. 2016.

Na 9. Kongresu poduzetnica jadransko-jonskog područja sudjelovalo je 60-ak poduzetnica iz Hrvatske

Poduzetnice iz Istarske županije sudjelovale su na 9. Kongresu poduzetnica jadransko-jonskog područja koji je održan u mjestu Lignano Sabbiadoro kraj Udina 18. i 19. listopada. Na Kongresu, na kojem je sudjelovalo 60-ak poduzetnica iz Hrvatske, u okviru okruglih stolova Održivi turizam, poljoprivredno-prehrambeni sektor te Inovacije i nove tehnologije uz potporu HGK – Županijske komore Pula i Istarske županije, istarske su poduzetnice posebno i brojno predstavile vlastite projekte i inovacije.

Adrinaut je predstavio višestruko nagrađivane društvene igre Adrinaut i Mediterranaut, M. Presencia Mobyclean vlažne maramice za čišćenje mobitela, a Svijet biljaka svoje nove proizvode. Predstavili su se i istarski pjenušci Peršurić kao najveći proizvođači pjenušca klasičnom metodom, agroturizam Ograde s projektom zaštite „Pazinskog cukerančića“ kao nematerijalnog kulturnog dobra, a uspješne prezentacije odradile su i tvrtke Vibrobeton, Concrete te Marytess - kompanija tekstilne industrije koja je predstavila liniju proizvoda za turizam. Tvrtka Darna iz Rovinja predstavila je proizvode koji nose oznaku Hrvatska kvaliteta kroz degustaciju likera koja je izazvala veliki interes sudionika kongresa iz svih zemalja.

Posebno istaknuto izlaganje na dijelu kongresa posvećenom inovacijama, imala je poduzetnica i motivacijska govornica Madi Sharma iz Europskog gospodarskog i socijalnog odbora.

Na Kongresu je sudjelovala predsjednica HGK – Županijske komore Pula Jasna Jaklin Majetić, koja je predstavila istarske inovatorice koje su prezentirale svoje proizvode i inovacije, te istaknula pozitivan primjer iz prakse ukazavši na činjenicu da je na skupu i Vesna Žmak koja je na čelu uspješne tvrtke Sipro d.o.o. punih 30 godina.

Gordana Deranja, direktorica Hrvatske udruge poslodavaca, predsjednica istarskog Kruga - Udruge žena poduzetnica i članica Skupštine HGK, predstavila je projekt izrade baze poslovnih žena koja će se formirati u sklopu projekta "Uklanjanje staklenog labirinta - jednakost prilika u pristupu pozicijama ekonomskog odlučivanja u Hrvatskoj". Baza bi uključivala profile žena koje su na upravljačkim pozicijama kao i profile žena koje su zadovoljile kriterije za preuzimanje takve funkcije. U konačnici, putem projekta želi se zaposliti što veći broj managerica ali i pokazati kako u Hrvatskoj postoji dovoljan broj žena s respektabilnom karijerom i postignućima koja ih čine spremnima za najodgovornije pozicije. Pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo Istarske županije Lorena Brgić, prenijela je iskustva na poticanju i umrežavanju ženskog poduzetništva ističući kako u Istri djeluju dvije udruge koje okupljaju žene poduzetnice - Udruga Krug i BPW klub.

Po završetku Kongresa organiziran je posjet certificiranom poslovnom inkubatoru “Techno Seed – Friuli Innovazione” - Centru za istraživanje i transfer tehnologije u Udinama, u kojem su ostvareni kontakti i moguće buduće poslovne suradnje u razvoju novih proizvoda.

Kongres su organizirali Hrvatska gospodarska komora, Forum gospodarskih komora jadransko-jonskog područja, Županijska komora Split i Gospodarska komora Udine. Hrvatsku gospodarsku komoru predstavljala je direktorica Sektora za industriju i IT Tajana Kesić Šapić koja je govorila o razvoju poduzetništva žena i aktivnostima HGK na tom području. Udio ženskog poduzetništva iznosi oko 22 posto, a žene se najviše bave poljoprivredom, turizmom te uslužnim djelatnostima, mada ih ima u svim sektorima, istaknuto je na kongresu koji je okupio 130 sudionica iz Hrvatske, Albanije, Bosne i Hercegovine, Grčke, Italije i Slovenije.