Iris Prebeg ponovno izabrana za voditeljicu Sekcije Zajednice pustolovnog turizma ŽK Splitu

Objavljeno: 07. 06. 2021. , Ažurirano: 07. 06. 2021.

Na izbornoj sjednici Sekcije Zajednice pustolovnog turizma HGK – Županijske komore Split, održanoj 1. lipnja, za voditeljicu Sekcije u novom četverogodišnjem mandatu jednoglasno je reizabrana Iris Prebeg, Outdoor Experts d.o.o., dok je za njenu zamjenicu izabrana Mariana Andrijašević, Given2Fly Adventures. Poslovna tajnica Sekcije je Nataša Bušić iz ŽK Split.

Sekcija Zajednice pustolovnog turizma jedno je od ukupno deset turističkih strukovnih tijela pri gospodarskoj komori u Splitu. Osnovana prije pet godina, Sekcija okuplja dionike pustolovnog turizma s područja Splitsko-dalmatinske županije s ciljem razvoja djelatnosti te promicanja i zaštite zajedničkih interesa svojih članica.

''Uvijek želim i mislim da možemo i trebamo više, vizija mi je da se ne samo Splitsko-dalmatinska županija već i cijela Hrvatska promovira u svijetu kao destinacija pustolovnog turizma'', rekla je nakon reizbora Prebeg.

Od osnutka, Sekcija je vrlo aktivna na rješavanju različite problematike djelatnosti te posebno na prezentaciji pustolovnog turizma diljem županije. Intencija je, naime, da svi dionici u turizmu, naročito vlasnici smještajnih kapaciteta i putničkih agencija budu upoznati s kompletnom ponudom aktivnog turizma županije kako bi je mogli preporučiti svojim gostima.

Na sjednici se razgovaralo o konkretnim problemima uključenih u pustolovni turizam, poput primjerice punktova za preuzimanje gostiju u Splitu, regulaciji vodotoka na rijeci Cetini, kao i potrebama i planovima za naredni period, koji uključuju dodatne edukacije za pustolovne vodiče po pojedinim aktivnostima te daljnje promotivne aktivnosti, a sve kako bi se ponuda pustolovnog turizma županije podigla na viši nivo.

Pustolovni turizam je brzorastući segment turizma za koji Splitsko-dalmatinska županija, kao i Hrvatska, ima ogroman potencijal u prirodnim resursima. U pandemiji koronavirusa, zbog epidemioloških razloga (održavanje razmaka, boravak u manjim grupama i na otvorenom) te promijenjenih navika turista, prednosti pustolovnog turizma još su naglašenije.

O širenju ponude outdoor turizma u Splitsko-dalmatinskoj županiji svjedoči i interes pružatelja takvih usluga za edukacijom. S obzirom da prema Zakonu o pružanju usluga u turizmu svi koji pružaju turističke usluge aktivnog i pustolovnog turizma moraju imati osobe s odgovarajućim uvjerenjem kojim se utvrđuje sposobnost i razina vještine obavljanja pojedine aktivnosti, HGK u suradnji s Hrvatskom gorskom službom spašavanja organizira edukacije za nositelje i organizatore turističkih sadržaja u prirodi. Takva je dvodnevna edukacija prošli tjedan održana u Županijskoj komori Split, a uslijed popunjenosti i velikog zanimanja, nova, i ujedno zadnja edukacija u Splitu za ovu sezonu, održat će se 7. i 8. lipnja.