Izvor: www.sepa.hr

Inicijativa SEPA – jedinstveno područje plaćanja u eurima

Objavljeno: 01. 07. 2016. , Ažurirano: 25. 08. 2016.

Od 6. lipnja započela je primjena primjena novog formata zbrojnog naloga za prijenos prema SEPA pravilima

Pristupanjem Europskoj uniji krajnji rok migracije za platne transakcije u eurima na SEPA platne instrumente obvezujući je i za Hrvatsku. Krajnji rok prilagodbe, propisan za države članice koje nemaju euro kao službenu valutu, uključujući i Hrvatsku, je 31. listopada 2016. godine.

SEPA će imati velik utjecaj na pružatelje i korisnike platnih usluga (mali i srednji poduzetnici, velika trgovačka društva, javni sektor, informatičke tvrtke, obrtnici, potrošači), kao i na tijela javne vlasti, stvarajući nove prilike i izazove, uz stvaranje dodatnih prednosti, za povećani izbor pružatelja platnih usluga. Korisnicima platnih usluga omogućit će korištenje širokog spektra konkurentnih načina plaćanja.

U Republici Hrvatskoj glavno upravljačko tijelo Projekta SEPA je Nacionalni odbor za platni promet (NOPP), a njegova radna tijela su Hrvatski SEPA forum (HSF) i Hrvatski odbor za SEPA koordinaciju (HOSK).

Hrvatska gospodarska komora predsjeda Hrvatskim SEPA forumom, čiji su sudionici HNB, HUB, Ministarstvo financija i FINA, a mogu se uključiti i HUP, HOK i udruge za zaštitu potrošača.

Hrvatskim odborom za SEPA koordinaciju predsjeda Hrvatska udruga banaka.

Hrvatski SEPA forum izradio je internetsku stranicu www.sepa.hr radi ostvarivanja svojih zadataka, a posebno promoviranja i informiranja javnosti i korisnika platnih usluga o SEPA platnim uslugama. Na web stranici se nalaze sve relevantne informacije o SEPA projektu u RH, uključujući najčešća pitanja i odgovore.