Izvor: PIXABAY

ICT sektor prošle godine rastao više od tri milijarde kuna


Objavljeno: 21. 10. 2019. , Ažurirano: 28. 10. 2019.


Hrvatska gospodarska komora domaćin je NTA CEO Summita, sastanka koji DigitalEurope organizira s izvršnim direktorima svojih članica, gospodarskih komora i trgovačkih udruga iz Europe. Summit se održava danas i sutra, a Zagreb je izabran kao lokacija zbog hrvatskog predsjedavanja Europskom unijom od početka iduće godine. Održavanjem sastanka u Hrvatskoj želi se naglasiti utjecaj digitalne transformacije na gospodarski razvoj i društveni napredak.

„Što se tiče ICT industrije u Hrvatskoj, njen prihod kontinuirano raste već godinama, izvoz čini gotovo trećinu ukupnog prihoda, ali izazova je mnogo. Sektor pokazuje iznadprosječne rezultate i proizvodi multiplikativni učinak za sve druge gospodarske grane. IT je industrija budućnosti koja ima šanse u zemlji pokrenuti ozbiljnije promjene, a niti jedan drugi privatni sektor u zemlji ne nosi toliko investicija“, istaknula je  direktorica Sektora za industriju HGK  Tajana Kesić Šapić, ističući kako je HGK  članica udruge DigitalEurope od 2017. godine.

Generalna direktorica DigitalEurope Cecilia Bonefeld-Dahl je naglasila da su ovakvi sastanci prilika da se raspravlja o strategijama koje su bitne na području digitalizacije i koje će se kasnije reflektirati na području europskog zakonodavstva. „Mnoge vodeće korporacije diljem Europe još uvijek uglavnom prate i uključuju se u rasprave kad je riječ o nacionalnim zakonodavstvima. Stoga je iznimno važno da shvate kako je važno i što se događa u Bruxellesu, jer se tamo donose politike koje se kasnije implementiraju u nacionalna zakonodavstva“, poručila je.

Kesić Šapić je detaljnije predstavila i projekt Digitalna komora kojim se želi povećati dostupnost usluga i servisa kroz digitalizaciju cjelokupnog poslovanja Komore.

„Riječ je o informacijsko-komunikacijskoj platformi za e-usluge HGK koja je dostupna članicama i poslovnoj zajednici, te javnoj upravi i građanima. Očekujemo da ćemo po završetku projekta optimizirati vlastito poslovanje i to u vidu bolje iskoristivosti ljudskih resursa, veće efikasnosti i fleksibilnije i učinkovitije komunikacije s članicama“, rekla je Kesić Šapić navodeći kako će članicama HGK, koje prođu sustav autentifikacije i registriraju se na platformu, biti dostupne sve bazične e-usluge bez posebnih ograničenja, dok će građanima biti dostupan manji set informacija općeg karaktera.

Prema podacima InfoTrenda ICT industrija u Hrvatskoj je u prošle godine zabilježila znatno bolje rezultate negoli ukupno gospodarstvo. Razina gospodarske aktivnosti mjerena ukupnim prihodom rasla je 8,6 posto, baš kao i izvoz 8,6 posto. Prosječna mjesečna neto plaća po zaposlenome je za ukupno gospodarstvo bila 5.584 kuna dok je u ICT sektoru bila 8.511 kuna (50 posto viša od prosjeka).

ICT industrija je u 2018. godini ostvarila ukupni prihod od 36,9 milijardi kuna, odnosno 9,4 posto više negoli prethodne godine. U apsolutnoj brojci povećanje ukupnog prihoda iznosilo je 3,1 milijardi. Od tog porasta na domaćem je tržištu ostvareno 1,8 milijardi, a plasmanom u inozemstvo 1,3 milijardu kuna. Rast prihoda ostvaren na domaćem tržištu bio je bitno sporiji – 7 posto dok je kod izvoza ta stopa bila skoro tri puta viša – 19 posto.

Veliki dio tog brzorastućeg izvoza ostvarile su mikrotvrtke - programeri bilo u domaćem ili u stranom vlasništvu. U 2018. godini broj zaposlenih u ICT industriji bio je za 3.098 ili 9,1 posto radnika viši negoli prethodne godine.

U 2018. godini ukupan broj ICT tvrtki iznosio je 5.584, što je 4,3 posto od ukupnog broja tvrtki je za 508 tvrtki više u odnosu na 2017.

Što se tiče udruženja DigitalEurope, ono se zalaže za regulatorno okruženje koje europskim tvrtkama i građanima omogućava napredak digitalnim tehnologijama. Članstvo im čini 35.000 poduzeća koja posluju i ulažu u Europu, među njima je 69 globalnih lidera te 40 nacionalnih trgovinskih udruga iz cijele Europe.