Webinar Damages in International Arbitration

Objavljeno: 03. 11. 2021. , Ažurirano: 08. 11. 2021.

Međunarodna trgovačka komora (ICC) Hrvatska i Hrvatska gospodarska komora s velikim vas zadovoljstvom pozivaju na besplatan webinar Damages in International Arbitration, koji će se održati u četvrtak, 25. studenoga, od 14:00 do 15:45, putem platforme MS Teams.

Uvod u temu webinara

Dosuđivanje naknade štete u međunarodnoj arbitraži jedno je od najizazovnijih i najintrigantnijih pitanja. Arbitražni sudovi često nemaju dovoljno konkretnih znanja i oslanjaju se na podneske stranaka u sporu i iskaze vještaka. Koliki je jaz između tužitelja i tuženika u procjeni gubitka i štete u međunarodnoj arbitraži? U kojoj razlici doprinosi angažman vještaka za naknadu štete? Koje su najčešće kritike upućene od strane arbitražnih sudova i na koji način one utječu na dosuđene iznose naknade štete?

Bila su to neka od pitanja kojima se bavila analiza 180 pravorijeka arbitražnih sudišta Međunarodne trgovačke komore (ICC), koju su proveli istraživači s Queen Mary University of London’s School of International Arbitration. Ova studija, koju sponzorira PricewaterhouseCoopers, istražuje trendove u dosuđivanju visine naknade štete u trgovačkoj arbitraži. Omogućuje nam da identificiramo pitanja specifična za dosuđivanje visine naknade štete u trgovačkoj arbitraži, a istovremeno istražuje i razlike u pristupu koji se primjenjuje na naknade štete u arbitražama između investitora i države.

Teme webinara

Na ovom webinaru bit će govora o sljedećim temama:

• veliki jaz između stajališta tužitelja i tuženika o naknadi štete
  • učinak uključivanja stručnjaka i alata dostupnih arbitražnim sudovima za premošćivanje tog jaza
  • uobičajene zamke na koje bi tužitelji ili zastupnici i stručnjaci koji djeluju u njihovo ime trebali imati na umu pri utvrđivanju visine naknada šteta i kako ih se najbolje može izbjeći
  • specifični statistički podatci za potraživanja iz ugovora o građenju koji nisu prikazane u studiji
  • iskustvo iz arbitražne prakse sa hrvatskog gledišta.

Panelisti

• Davor Babić, profesor na Katedri za međunarodno privatno pravo Pravnoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu;
  • Jasminka Čorda Truhar, odvjetnica, Odvjetničko društvo Hanžeković i partneri d.o.o., predsjednica Komisije ICC-ja Hrvatska za arbitražu i ARS;
  • Martin Kozak, viši rukovoditelj, Dispute Advisory Centre of Excellence, PwC;
  • Toni Nogolica, odvjetnik, Odvjetnički ured Nogolica;
  • Sirshar Qureshi, voditelj, CEE/CIS Dispute Advisory Center of Excellence, PwC.

Radni jezik: engleski.

Moderator

• Dalibor Valinčić, odvjetnik i partner, Wolf Theiss Rechtsanwälte GmbH & Co KG – Zagreb

Kome je ovaj webinar namijenjen?

• članovima uprava trgovačkih društava koja djeluju na međunarodnim tržištima,
  • korporativnim pravnicima,
  • odvjetnicima,
  • državnim odvjetnicima,
  • sucima,
  • akademskoj zajednici,
  • drugim pravnicima i svima koji se u svojem poslovnom ili stručnom radu susreću s međunarodnom trgovačkom arbitražom.

• sudjelovanje je besplatno, uz obaveznu prethodnu registraciju sudionika
  • prijaviti se možete ispunjavanjem online prijavnice u nastavku
  • nakon što se prijavite, dobit ćete upute za povezivanje na webinar
  • rok prijave sudionika: srijeda, 24. studenoga.

Osoba za kontakt

• za sva dodatna pitanja o organizaciji webinara možete se obratiti Ani Marguerite Tomulić u Tajništvu ICC-ja Hrvatska (e-adresa: atomulic@hgk.hr; tel.: 01/ 4561-553).