ICC-jeve usluge rješavanja sporova

Izvor: ICC
ICC ARS – vodeće tijelo za rješavanje sporova u svijetu
U sve burnijem trgovinskom okruženju u kojem su pristup pravdi i vladavina prava ključni za osiguravanje kontinuiteta poslovanja, ICC-jeve usluge rješavanja sporova olakšavaju rješavanje trgovačkih sporova uz neusporedivu razinu usluge.
ICC ARS nudi niz usluga za promicanje kontinuiteta globalne trgovine pomažući komercijalnim stranama da izbjegnu sporove, da upravljaju svojim sporovima te da ih učinkovito riješe.
Usluge rješavanja sporova, uključujući ICC-jevu arbitražu i alate za izbjegavanje sporova, osiguravaju brzo i učinkovito rješavanje sporova. To stranama omogućuje da se potpuno bezbrižno usredotoče na svoje osnovne poslovne prioritete, zahvaljujući transparentnosti troškova i procesa, sigurnosti i povjerljivosti.
Kako ARS funkcionira?
Kako bi učinkovito i djelotvorno riješili sporove, poduzeća trebaju pravedan postupak i jednak pristup pravdi. Mehanizmi arbitraže i alternativnog rješavanja sporova (ARS) strankama pružaju brz, predvidljiv, isplativ i učinkovit pristup pravdi, zbog čega poduzeća uključuju klauzule o arbitraži i o ARS-u u svojim trgovačkim ugovorima.
ICC ARS nudi širok izbor prilagodljivih usluga za svaku fazu spora, od usluga koje nudi Međunarodni centar ICC-ja za ARS (posredovanje, stručnjaci, vijeća za sporove i docdex) do ICC-jeve arbitraže, koju pruža Međunarodno arbitražno sudište ICC-ja. Raspon administriranih postupaka ICC-ja može se koristiti zasebno, sukcesivno ili čak istovremeno kao alternativa parnici za rješavanje domaćih i međunarodnih sporova.
ICC-jeva arbitraža je proces vođen ICC-jevim Arbitražnim pravilima. ICC-jeve globalno dostupne i potpuno neutralne usluge dostupne su svima, od pojedinaca i poduzeća iz privatnog sektora do država i državnih entiteta. Svatko može imati koristi od fleksibilnosti i učinkovitosti ICC-jeve arbitraže. Jedini uvjet da bi stranka mogla imati koristi od ICC-jeve arbitraže je pristanak na njezino korištenje u ugovoru, sporazumu ili zasebnom arbitražnom sporazumu. To se obično predviđa prije spora, ali se može dogoditi i nakon što dođe do spora.
Međunarodno arbitražno sudište ICC-ja je vodeća svjetska arbitražna institucija. Od 1923. ICC pomaže u rješavanju sporova u međunarodnim trgovačkim i investicijskim sporovima.
Bez premca u iskustvu i stručnosti, Sudište i njegovo Tajništvo uvijek su spremni pomoći strankama i arbitražnim sudovima sa svim pitanjima koja se odnose na provođenje arbitraže i nastoje osigurati provedivost ICC-jevih odluka. Tajništvo Sudišta, s više od 100 odvjetnika i pomoćnog osoblja, koji djeluju preko ureda u Parizu, Hong Kongu, New Yorku, Singapuru, Sao Paolu i Abu Dhabiju, vodi slučajeve na bilo kojem odabranom jeziku. Kontinuirano nastoji poboljšati učinkovitost, kontrolirati vrijeme i troškove te pomoći u provedbi, uvođenjem novih inovativnih arbitražnih alata i postupaka. Ovaj stalni fokus osigurava da je ICC uvijek u kontaktu sa zabrinutostima i interesima trgovačkih partnera diljem svijeta.
ICC ARS publikacije
- Stoljetna deklaracija ICC-ja o sprječavanju i rješavanju sporova (hrvatski prijevod)
- Pravila Vijeća za rješavanje sporova iz 2015. (hrvatski prijevod)
- Arbitražna pravila na snazi od 1. siječnja 2021. I Medijacijska pravila na snazi od 1. siječnja 2014. (hrvatski prijevod)
- Izvješća Komisije ICC-ja za arbitražu I ARS (link)
- Publikacije ICC ARS-a (ICC Dispute Resolution Library)
- Bilten ICC-ja o rješavanju sporova (preuzmite besplatno najnovije izdanje ovdje)
Komisija ICC-ja Hrvatska za arbitražu i ARS
Komisija ICC-ja Hrvatska za arbitražu i ARS broji odvjetnike, odvjetničke urede i društva, korporativne pravnike – članove ICC-ja Hrvatska zainteresirane za upoznavanje ICC-jevih usluga rješavanja sporova u Hrvatskoj i njihovo veće uključivanje u njih.
Komisija se sastaje u sjedištu ICC-ja Hrvatska (prostorije Hrvatske gospodarske komore) i u inozemstvu na globalnim sastancima Komisije, okruglim stolovima, arbitražnim konferencijama ICC-ja te virtualnim putem.
U suradnji sa sjedištem ICC-ja, predsjedništvo Komisije ICC-ja Hrvatska za arbitražu i ARS pomaže u organizaciji konferencija, seminara i okruglih stolova kako bi educirali javnost o različitim uslugama, alatima i mehanizmima ICC-ja za rješavanje sporova.
Predsjedništvo Komisije ICC-ja Hrvatska za arbitražu i ARS:
- Predsjednica: gđa Jasminka Čorda Truhar, odvjetnik-partner, Odvjetničko društvo Hanžeković & Partneri
- Potpredsjednik: g. Neven Bahun, odvjetnik-partner, Odvjetničko društvo Mikuličić-Lončarić-Bahun-Topić
Povjerenstvo ICC-ja Hrvatska za nominacije arbitara
Međunarodno arbitražno sudište ICC-ja® (“ICC-jevo Sudište”) ili Međunarodni centar ICC-ja za ARS (ICC-jev Centar) mogu zatražiti od ICC-ja Hrvatska da kao arbitre predloži hrvatske državljane s potrebnim kvalifikacijama. ICC Hrvatska također može predložiti nedržavljane koji borave u Hrvatskoj. Ovim postupkom upravlja Povjerenstvo ICC-ja Hrvatska za nominacije arbitara, koje surađuje s Tajništvom Sudišta ICC-ja kako bi pospješilo postupak imenovanja.
Ako ste arbitar i želite da vas se uključi na popis arbitara ICC-ja Hrvatska (za ICC arbitražu) ili imate bilo kakva pitanja o procesu, obratite se Povjerenstvu ICC-ja Hrvatska za nominacije arbitara (icc@hgk.hr).
Kako se pridružiti?
Kako biste postali član Komisije ICC-ja Hrvatska za arbitražu i ARS, morate prvo biti član ICC-ja Hrvatska. Da biste saznali je li vaša tvrtka ili organizacija već članica ICC-ja Hrvatska, možete pregledati popis članica ICC-ja Hrvatska ovdje i/ili ukoliko su vam potrebne informacije o uvjetima članstva, molimo kontaktirajte Tajništvo ICC-ja Hrvatska (icc@hgk.hr).