Izvor: Pixabay.com

Hrvoje Šimac, direktor tvrtke Gradska sigurnost Šimac i sin d.o.o., Split

Objavljeno: 11. 10. 2015. , Ažurirano: 17. 02. 2020.

HGK postoji radi svojih članica

Hrvatska gospodarska komora bi po mojem mišljenju trebala ostati nezavisna gospodarska institucija, ustrojena isključivo radi promicanja interesa svojih članica. Komora bi trebala bezrezervno zastupati interese i stavove svojih članica, odnosno udruženja, te u biti postati pravi servis gospodarskim subjektima. Na temelju vlastitog iskustva mogu pohvaliti rad Komore na međunarodnom planu, gdje je poduzetniku puno lakše ostvariti međunarodne kontakte preko Komore nego što bi to uspio vlastitim angažmanom.

Također sam se osvjedočio da je puno lakše i jednostavnije pristupiti i ostvariti kontakt sa stranom tvrtkom ili udruženjem kada to ide preko Komore jer to ima jednu dodatnu težinu i ozbiljnost prema stranoj tvrtki ili udruženju.

Isto tako, preko Komore se puno lakše pristupa i domaćim institucijama radi ostvarivanja interesa strukovnih udruženja, u to nema sumnje.

Kad je riječ o promjenama unutar same Komore, smatram da se treba puno više otvoriti prema svojim članicama i udruženjima, upoznati ih s mogućnostima koje im preko Komore stoje na raspolaganju jer mi se ponekad čini da poduzetnici ni ne znaju što sve mogu dobiti od Komore. Komora mora nastaviti s vlastitom reorganizacijom i unutarnjim reformama kako bi bila još efikasnija i učinkovitija, a članice, odnosno udruženja moraju biti u njezinom fokusu.

Predsjednici ili predstavnici udruženja pod hitno moraju ući u sastav Skupštine Komore, te time dobiti i veća upravljačka prava i direktnu mogućnost kreiranja politika Komore, a time i mogućnost biranja Uprave odnosno Nadzornog odbora Komore.

Glede članstva u Komori, mišljenja sam da bi ono trebalo još uvijek ostati obvezno za sve pravne osobe, pogotovo zato što je HGK već samostalno ukinuo komorski doprinos te je ostala samo obveza plaćanja mjesečne članarine, a koja za mala trgovačka društva iznosi 42 kune mjesečno, što po mom mišljenju nije puno za ono što se zauzvrat od Komore može dobiti.