Potpredsjednik HGK za međunarodne poslove i EU Ivan Barbarić
Izvor: HGK

Rješavanje pitanja certifikata i dozvola ključno za jačanje izvoza u Kinu


Objavljeno: 21. 09. 2018. , Ažurirano: 21. 09. 2018.


"Hrvatske tvrtke prepoznale su razvoj Kine, a najviše prostora za daljnji rast suradnje vidim u plasiranju visokokvalitetnih hrvatskih proizvoda na kinesko tržište, prvenstveno prehrambenih. Prilika za iskorištavanje tog potencijala je i sastanak šefova Vlada 16+1, koji će se sljedeće godine održati u Hrvatskoj kao rezultat kvalitetne suradnje na političkoj razini. Za gospodarstvenike je tu ključna tema rješavanja pitanja certifikata i dozvola izvoza pojedinih proizvoda", istaknuo je potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore za međunarodne poslove i EU Ivan Barbarić otvarajući Hrvatsko-kineski poslovni forum na kojem je potpisan i Memorandum o razumijevanju i suradnji između HGK i Odjela za trgovinu pokrajine Zhejiang.

Ivan Barbarić i Sheng Qiuping - 800x450.JPG

Memorandum o razumijevanju i suradnji između HGK i Odjela za trgovinu pokrajine Zhejiang potpisali su potpredsjednik HGK Ivan Barbarić i direktor odjela za trgovinu pokrajine Zhejiang Sheng Qiuping; Izvor: HGK.

"Cilj nam je uspostaviti kvalitetnu platformu za jačanje ekonomske suradnje Kine i Hrvatske", izjavio je Gu Jianxin, zamjenik direktora Odjela kineskih vanjskih i prekomorskih poslova pokrajine Zhejiang.

kinesko hrvatski forum - dvorana 800x450.JPG

Uzvanici i publika Hrvatsko-kineskog poslovnog foruma; Izvor: HGK.

Mario Antonić, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta, predstavio je sve prednosti koje se institucionalno nude kineskim ulagačima i pozvao ih da investiraju u naše industrijske zone koje im pružaju svu potrebnu logistiku za ulaz na europsko tržište.

"Rezultati iz prvih šest mjeseci ove godine pokazuju značajan porast trgovinske razmjene, a iako su ti brojevi ohrabrujući, uvjeren sam da postoji još mnogo prostora za razvoj suradnje. Hrvatska će ubuduće intenzivno raditi na modernizaciji lučke i željezničke infrastrukture, što bi nas trebalo učiniti još privlačnijima kineskim investitorima", naglasio je Antonić.

Zhu Congjiu, zamjenik guvernera pokrajine Zhejiang, detaljnije je prezentirao tu pokrajinu koja donosi sedam posto ukupnog kineskog BDP-a i 13 posto izvoza.

Zhu Congjiu 800x533.JPG

Zamjenik guvernera pokrajine Zhejiang Zhu Congjiu; Izvor: HGK.

"Hrvatske je važna za uspostavu bolje ekonomske suradnje Kine i ovog dijela Europe. Naša dosadašnja suradnja je dobra, a hrvatski proizvodi poput drva, meda i vina dobro se prodaju u Kini. Uvođenje eura kojem Hrvatska stremi dodatno će doprinijeti boljim ekonomskim odnosima", poručio je Congiju. Pohvalio je političku suradnju i istaknuo kako su sajmovi na kojima se predstavljaju hrvatske tvrtke temelj na kojem se treba graditi snažnija suradnja ubuduće.

"Naša pokrajina konstantno napreduje i otvara se prema svijetu, kao i cijela Kina. To je naš put i ubuduće, otvaranje i širenje suradnje sa svim zemljama pa tako i Hrvatskom. Imamo najveću luku na svijetu, a kod nas posluju i tri najveće platforme za e-trgovinu. Cilj nam je stvoriti slobodnu zonu za trgovinu poljoprivrednim proizvodima i pozivam hrvatske poduzetnike da nam pomognu u tom pothvatu", izjavio je Sheng Qiuping, direktor odjela za trgovinu pokrajine Zhejiang.

U sklopu Foruma održani su i B2B razgovori predstavnika hrvatskih i kineskih tvrtki, a veliki interes hrvatskih gospodarstvenika za jačanje suradnje s Kinom jasno pokazuje i više od 60 tvrtki prijavljenih za sudjelovanje na Forumu.

Trgovinska razmjena između Hrvatske i Kine prošle je godine iznosila 903 milijuna dolara i bilježi uzlazni trend. U Kinu smo izvezli robe u vrijednosti od 125,9 milijuna dolara, što je za 50 posto više u odnosu na 2016. godinu. Najviše izvozimo drvo, motorna vozila za posebne namjene, strojeve za preradu gume i plastike, mramor i lijekove.

Uvoz iz Kine u 2017. je iznosio 777,8 milijuna dolara (20,5 posto više nego u 2016.), a glavni uvozni proizvodi su aparati za mehanoterapiju, električni aparati za žičnu telefoniju, strojeve za automatsku obradu podataka, uređaje za klimatizaciju i sjedala.

Pozitivni trendovi vidljivi su i u turizmu, Hrvatsku je u 2017. posjetilo gotovo 160.000 kineskih turista (56,8 posto više nego u 2016.) koji su ostvarili 234.836 noćenja (52,5 posto više u odnosu na 2016.).