Sudionici na Plavom bootcampu u Marseille, Francuska
Izvor: HGK

Hrvatske tvrtke sudjelovale na Plavom bootcampu u Marseilleu u sklopu EU projekta 4helix+

Objavljeno: 27. 03. 2019. , Ažurirano: 27. 03. 2019.

Hrvatska gospodarska komora – Županijska komora Zadar, partner u INTERREG MED projektu 4helix+, organizirala je odlazak dviju hrvatskih tvrtki iz područja kulturno-kreativnih djelatnosti na događaje Plavi bootcamp u organizaciji Trgovačke komore iz Marseillea. Predstavnice dviju tvrtki – Anita Juka iz tvrtke 4 film (Zagreb) i Vedrana Čude iz Media oglasa (Zadar), zajedno s Vesnom Vertovšek, stručnjakinjom plavog rasta zaposlenom na projektu, aktivno su sudjelovale na dvodnevnom Plavom bootcampu 11. i 12. ožujka u Marseilleu.
4helix+ logo.jpg
Predstavnice hrvatskih tvrtki na ovom su se događaju predstavile kao potencijalni Pružatelji znanja te u sklopu projekta ponudile svoje usluge i stručnost francuskim mikro, malim i srednjim poduzetnicima (MMSP) plavoga gospodarstva. Bootcamp u Marseilleu inače se usredotočio na tri specifična sektora plavog rasta: brodogradnju i održavanje plovila, brodski prijevoz te obalni i nautički turizam.

Prema riječima Anite Juke, predstavnice multimedijskoga producentskog poduzeća 4 film, izuzetno je važan bio izravni kontakt s potencijalnim francuskim klijentima: “Put u Marseille bio je vrlo koristan jer sam imala priliku upoznati velik broj francuskih SME-a te ostvariti zanimljive poslovne kontakte. Prvi sam dan predstavila svoju tvrtku, ponudila usluge kao hrvatski provider znanja (knowledge provider) te prezentirala mogućnost šire suradnje s francuskim poduzetnicima. Nakon prezentacije održali smo sedam sastanaka i razgovora, stoga vjerujem da će odlazak u Marseille uroditi daljnjom plodonosnom poslovnom suradnjom. Posebno se zahvaljujem Hrvatskoj gospodarskoj komori – Županijskoj komori Zadar na pruženoj prilici, nadajući se da ću svojim trudom opravdati pruženo povjerenje.”
Vesna Vertovšek, vanjska stručnjakinja na projektu 4helix+ (članica Lokalnoga inovacijskog odbora), naglasila je: “Događanja u Marseilleu dokazala su značaj mediteranskog projekta 4helix+ te njegov doprinos međunarodnom povezivanju i zbližavanju hrvatskih i francuskih tvrtki iz dinamičnog sektora tzv. plavoga gospodarstva. Pokazalo se da se organizirana ponuda različitih kreativnih znanja i usluga mikro, malim i srednjim poduzećima može odraziti na ukupni razvoj nekoliko sektora plavoga gospodarstva.”

IMG_20190311_174316.jpg

Sudionici na radionici Do you speak innovation? Izvor: HGK

Projekt 4helix+, ukupne financijske vrijednosti 2,2 milijuna eura sufinancirane iz EU programa INTERREG Mediteran, Hrvatska gospodarska komora – Županijska komora Zadar provodi od veljače 2018. u partnerstvu s još devet institucija iz ukupno sedam zemalja europskog dijela Mediterana. Fokus je projekta na poticanju kreativnih inovacija u sektoru plavoga gospodarstva. Projekt onim mikro MSP-ovima i start-up tvrtkama plavoga gospodarstva koji žele unaprijediti svoje poslovne procese, proizvode ili usluge putem suradnje s kulturno-kreativnim industrijama, nudi aktivnosti obuke i financiranja inovativnih projekata. Približno pola milijuna eura iz ukupnih sredstava projekta dodijelit će se odabranim tvrtkama plavoga gospodarstva upravo za financiranje uvođenja kreativne inovacije u poslovanje, koju će razviti i implementirati uz pomoć tzv. Pružatelja znanja – stručnjaka u kulturno-kreativnim industrijama te s njima aplicirati na Poziv za dodjelu inovacijskog vaučera u iznosu do 10.000 eura po projektu. HGK - Županijska komora Zadar početkom veljače objavila je spomenuti Poziv na svojim službenim web-stranicama. Poziv je namijenjen mikro, malim i srednjim poduzetnicima (MMSP) iz Zadarske županije, koji djeluju u području plavoga gospodarstva (ribarstvo, akvakultura, obalni i pomorski turizam, brodogradnja, plava biotehnologija itd.) da se prijave na natječaj za dodjelu inovacijskih vaučera u iznosu do 10.000 eura po vaučeru, kako bi istražili poslovne prilike ili riješili inovacije malih razmjera u svome poslovanju, i to uz stručnu podršku kulturno-kreativnih industrija (Pružatelji znanja). Natječaj je otvoren do 31. travnja, a sve informacije mogu se pronaći na službenoj web-stranici Županijske komore Zadar: https://www.hgk.hr/zupanijska-komora-zadar/otvoren-poziv-na-prijavu-za-inovacijske-vaucere-u-sklopu-interreg-med-projekta-4helix