Poslovni susret s gospodarskom delegacijom iz Shenzhena
Izvor: HGK

Hrvatska idealna za pozicioniranje kineskih tehnoloških kompanija u Europi


Objavljeno: 11. 06. 2019. , Ažurirano: 11. 06. 2019.


„Kina postaje najsnažnije emitivno tržište direktnih stranih ulaganja, a njihove tvrtke postaju globalni lideri na raznim područjima i tek sad kreću s greenfield ulaganjima u proizvodnju s kvalitetnim radnim mjestima. Hrvatska je idealna lokacija za pozicioniranje predstavništava, razvojnih i proizvodnih pogona kineskih tehnoloških kompanija. Sve što smo na tom području dosad propustili imamo priliku višestruko nadoknaditi“, istaknuo je potpredsjednik HGK za industriju i energetiku Tomislav Radoš na poslovnom susretu s gospodarskom delegacijom iz Shenzhena kojim je najavljen Visokotehnološki kineski sajam 2019. u tom gradu.

Tomislav Radoš.jpgPotpredsjednik HGK za industriju i energetiku Tomislav Radoš; Izvor: HGK

 

Zamjenik gradonačelnika grada Shenzhena Chen Biao naglasio je da je kineski sajam visoke tehnologije najveća i najutjecajnija znanstveno-tehnološka izložba u Kini. „Shenzhen je posebna ekonomska zona u Kini koja je prva počela provoditi otvaranje. Mi smo najinovativniji grad u Kini jer nam industrije u razvoju čine gotovo 40 posto gospodarstva. Od siječnja do travnja ove godine izvezli smo 42 milijuna dolara u Hrvatsku i spremni smo tu suradnju poboljšati na obostranu korist“, kazao je Chen Biao, pozvavši hrvatske poduzetnike da u studenomu dođu na 21. visokotehnološki sajam u Shenzhen.

Chen Biao.jpgZamjenik gradonačelnika grada Shenzhena Chen Biao ; Izvor: HGK

Državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta Mario Antonić naglasio je da pred Hrvatskom i Kinom stoje veliki izazovi na području digitalne transformacije. „Mi smo možda mali, ali naš potencijal je velik, pogotovo u razvoju novih tehnologija. Sajam u Shenzhenu izvrsna je prilika da naše IT kompanije nađu svoje partnere i tržište, ne samo u Kini već i u trećim zemljama. Spremni smo prihvatiti kvalitetne kineske investicije u industrijske pogone s viskom dodanom vrijednošću koje će pojačati rast hrvatskog gospodarstva“, rekao je Antonić, dodavši da se trenutno provodi 130 zajedničkih projekata  hrvatskih i kineskih znanstvenika te da se nada da će oni generirati rezultate koje će iskoristiti poduzetnici.

Liu Kai, savjetnik za gospodarstvo u veleposlanstvu Kine u Hrvatskoj, iznio je najnovije brojke o trgovinskoj suradnji Kine i svijeta, za prvih pet mjeseci 2019. „Europa je zauzela prvo mjesto kao najveći trgovinski partner Kine s udjelom od 15,7 posto u ukupnoj robnoj razmjeni Kine sa svijetom, što je porast od skoro 12 posto. Unatoč trgovinskom ratu s SAD-om naš izvoz tamo je pao 3,2 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, a uvoz je u minusu 27,5 posto, odnosno naš suficit je 11,9 posto. Ove brojke pokazuju snagu i potencijal Kine“, poručio je Kai.

Prošle godine je Visokotehnološki sajam u Shenzhenu posjetilo oko pola milijuna ljudi iz 50-ak zemalja svijeta. U sklopu ovog poslovnog susreta, nakon plenarnog dijela održani su i B2B razgovori između hrvatskih i kineskih tvrtki.