Direktor ŽK Virovitica Milan Vanđura, župan Virovitičko-podravske županije Igor Andrović i novoizabrani predsjednik ŽK Virovitica Zlatko Pleša
Izvor: Virovitičko-podravska županija
Autor: Kristijan Toplak

Župan Virovitičko-podravske županije Igor Andrović: Odlična suradnja s HGK - Županijskom komorom Virovitica

Objavljeno: 15. 02. 2019. , Ažurirano: 22. 02. 2019.

Na sastanku župana Virovitičko-podravske županije Igora Androvića s predstavnicima HGK – Županijske komore Virovitica, novoizabranim predsjednikom Zlatkom Plešom i direktorom Milanom Vanđurom, održanom 14. veljače, razgovaralo se o aktualnoj gospodarskoj situaciji na području Županije, kao i aktivnostima HGK – Županijske komore Virovitica.

Osobito je, u nizu gospodarskih pokazatelja istaknut izniman rast broja poduzetnika u Virovitičko-podravskoj županiji. U 2017. u Županiji je bilo 1064 poduzetnika, što je za 21 posto više (881) negoli 2015., dok ih je 1995. godine bilo 480.

Izuzetnim se ocjenjuje kontinuitet pozitivnih rezultata vanjskotrgovinske razmjene Virovitičko-podravske županije, gdje je u 2017. godini sveukupna vanjskotrgovinska razmjena bila 267 milijuna eura, od čega je izvoz bio 172, a uvoz 95 milijuna eura. Virovitičko-podravska županija jedna je od rijetkih hrvatskih županija koja godinama ostvaruje suficit u vanjskotrgovinskoj razmjeni, a on je za 2017. godinu iznosio 77 milijuna eura.

IMG_8505.jpg

Župan Virovitičko-podravske županije Igor Andrović i novoizabrani predsjednik ŽK Virovitica Zlatko Pleša; Izvor: Virovitičko-podravska županija; Snimio: Kristijan Toplak.

Župan Andrović naveo je niz pozitivnih refleksija na gospodarstvo koje su ostvarene radom Poduzetničkog inkubatora u Virovitici, dok će se novi izgraditi u Pitomači, Slatini i Orahovici. Razvojna agencija VIDRA provela je i provodi niz EU projekata kojima jača županijska gospodarska infrastruktura.
Osobito je istaknuo odličnu suradnju s HGK – Županijskom komorom Virovitica u nizu aktivnosti, a posebno u pripremi Viroexpa, međunarodnog sajma gospodarstva, obrtništva i poljoprivrede, koji će se 24. put održati u Virovitici, 15. – 17. ožujka, a na kojem će Republika Slovenija biti zemlja partner.

IMG_8445.jpg

Direktor ŽK Virovitica Milan Vanđura i župan Virovitičko-podravske županije Igor Andrović; Izvor: Virovitičko-podravska županija; Snimio: Kristijan Toplak.

Predstavnici HGK - Županijske komore Virovitica upoznali su župana s radom Gospodarskog vijeća, strukovnih grupa i grupacija ŽK Virovitica, s više od 20 sajmova i ostalih promotivnih aktivnosti na kojima predstavljaju županijsko gospodarstvo u zemlji i inozemstvu, edukacijama u vidu tridesetak stručnih predavanja godišnje, poslovima koje obavljaju iz sfere javnih ovlasti: izdavanjem certifikata, vođenjem očevidnika nekretnina koje se prodaju u ovršnom postupku, usklađivanjem autobusnih županijskih linija te izdavanjem obrazaca ATA karneta. Dali su informaciju o osam proizvoda s područja Virovitičko-podravske županije koji nose znak kvalitete HGK Izvorno hrvatsko i Hrvatska kvaliteta, a intenzivno nastavljaju aktivnosti kako bi još sedam tvrtki ishodilo ove znakove za svoje proizvode. Osobito su istaknuli projekt HGK Digitalna komora te ostale nove usluge.

Predstavnici HGK – Županijske komore Virovitica izrazili su i zadovoljstvo članova poslovne zajednice izradom projektne dokumentacije i ostalim aktivnostima koje pridonose izgradnji brze ceste Vrbovec II – Bjelovar – Virovitica – Barcs, što će dati impuls razvoju gospodarstva te pozitivno djelovati na demografska kretanja i sve ostale sfere življenja.