Izvor: HGK

Hrvatska gospodarska komora pokreće prvu ESG Akademiju u Hrvatskoj

Objavljeno: 10. 10. 2022. , Ažurirano: 02. 11. 2022.

Hrvatska gospodarska komora pokrenula je jedinstveni projekt prve cjelovite ESG Akademije u Hrvatskoj, s ciljem edukacije, povezivanja i informiranja pripadnika gospodarstva i poslovne zajednice na temu okolišnih, društvenih i upravljačkih (ESG) kriterija.

Nakon što je održana prva strateška radionica „Stvaranje održive tvrtke“, koja je okupila brojne stručne predavače te polaznike iz tvrtki različitih sektora, nastavljaju se mjesečne sektorski usmjerene radionice.

O temi održivosti u poslovanju govori se dugi niz godina, a mnoge tvrtke samoinicijativno njeguju tradiciju društveno odgovornog i zelenog poslovanja. Posebno se to odnosi na tvrtke čije poslovanje utječe na čitavo društvo te one sa strogim internim pravilima usklađenosti u čitavom lancu opskrbe. Početkom 2023. godine s primjenom će započeti direktive i uredbe u okviru Europskog zelenog plana, čime će implementacija ESG kriterija postati zakonska obveza za sve tvrtke, posebno one izlistane na burzi te one koje žele privući investitore.

S ciljem čim bolje pripreme za navedene izazove, Hrvatska gospodarska komora pripremila je sveobuhvatan program s relevantnim stručnjacima iz akademskog i realnog sektora.

Ciljevi ESG Akademije su:

• pružiti sveobuhvatan prikaz koncepta održivosti i ESG-a iz perspektive poslovanja tvrtki
  • obrazložiti koncept održivog poslovanja kao temelja stvaranja vrijednosti
  • kroz primjere u praksi dotaknuti se teme procjene klimatskih rizika
  • detaljno i uz primjere proći način funkcioniranja implementacije i usklađivanja ESG-a s obvezujućim zakonodavnim aktima (uredbe i direktive EU)
  • prenijeti praktična znanja provedbe strateške transformacije kompanije
  • ukazati kako primijeniti koncept održivog i uključivog vodstva
  • pokazati ključne aspekte financiranja održivosti i izazova u implementaciji

Ne postoji jedinstvena praksa održivosti, jednako primjenjiva u svim tvrtkama, stoga se tematici ESG-a treba pristupiti odgovorno i informirano, primjenjujući tailor-made pristup politikama svake pojedinačne tvrtke. Kako nefinancijsko izvještavanje uskoro postaje jedan od ključnih izazova za sve tvrtke koje žele privući ulagače te ostvariti dugoročnu dodanu vrijednost za dioničare, partnere i šire društveno okruženje, ESG Akademija Hrvatske gospodarske komore osposobit će ih da tom izazovu pristupe opremljeni novim saznanjima i alatima za uspješnu implementaciju kriterija održivosti u svoje poslovne procese.