Predsjednik ŽK Split Joze Tomaš i mađarski veleposlanik Csaba Demcsák
Izvor: HGK

HGK – Županijsku komoru Split posjetio veleposlanik Mađarske

Objavljeno: 24. 03. 2021. , Ažurirano: 24. 03. 2021.

U posjetu HGK – Županijskoj komori Split boravio je 23. ožujka veleposlanik Mađarske u RH Csaba Demcsák. Na sastanku s predsjednikom ŽK Split Jozom Tomašem bilo je govora o mogućnostima intenziviranja gospodarskih odnosa Splitsko-dalmatinske županije i Mađarske, a veleposlanik Demcsák je bio vrlo zainteresiran za upoznavanje županijskog gospodarstva s obzirom da je ovo bio njegov prvi posjet Splitu.

Uz veleposlanika, na sastanku su bili i Dusán Horváth, drugi tajnik veleposlanstva, te Ivo Staničić, počasni konzul Mađarske u Splitu.

''Cilj našeg veleposlanstva nije samo razvoj političkih i kulturnih odnosa s Hrvatskom, već je poseban naglasak na daljnjem razvoju gospodarskih odnosa i uspostavi poslovnih veza između hrvatskih i mađarskih tvrtki'', poručio je veleposlanik Demcsák.

Na sastanku je bilo riječi o mađarskim investicijama u Splitsko-dalmatinskoj županiji, u prvom redu OTP banci te o ulaganjima u hotelska poduzeća, ali i o interesu Mađara za nekretnine na obali.

''Mađarski turisti su izuzetno važni za turizam Splitsko-dalmatinske županije te se nadam da će se iznaći novi modeli koji bi olakšali njihov dolazak ove godine, kao što je direktni noćni vlak koji je najavljen za neke druge zemlje. Naravno, Hrvatska je već sa svoje strane uvelike u pripremama za siguran boravak turista u našoj zemlji'', rekao je Tomaš.

Obje strane su se usuglasile da postoje mogućnosti suradnje u sektoru proizvodnje hrane, osobito zdrave hrane, IT industriji, ali i industrijskoj proizvodnji. Istaknuta je i važnost proizvodnje vina u Splitsko-dalmatinskoj županiji te nada da će, kada prilike to dopuste, dalmatinski vinari predstaviti svoje proizvode na mađarskom tržištu.