Podunavska regija
Izvor: HGK
Autor: ŽK Varaždin

Županijska komora Varaždin – domaćin Općoj skupštini Udruženja gospodarskih komora Podunavlja

Objavljeno: 10. 10. 2016. , Ažurirano: 03. 02. 2017.

Županijska komora Varaždin domaćin je Općoj skupštini Udruženja gospodarskih komora Podunavlja, koja će se održati 13. i 14. listopada.

Visoki predstavnici 20 regionalnih gospodarskih komora iz zemalja Podunavskog područja usvojit će zajednički plan o budućim aktivnostima u makroregiji koja, u ekonomskom smislu, čini 10% BDP-a Europske unije.

Područje Podunavlja suočeno je s brojnim otvorenim pitanjima i izazovima, imajući u vidu činjenicu da obuhvaća najsiromašnije europske regije s jedne strane i neke od najrazvijenijih regija u EU s druge te da su neke zemlje ove regije tek kandidati za pristupanje EU.

Udruženje gospodarskih komora Podunavlja (Danube Chambers of Commerce Association – DCCA) osnovano je u lipnju 2010. sa sjedištem u Gospodarskoj i industrijskoj komori Budimpešte, a Županijska komora Varaždin aktivna je članica ovog Udruženja od njenih početaka.

Cilj je udruženja razvijati održivu kompetitivnost gospodarstava država i regija povezanih slivom rijeke Dunav. Zadaća mu je promovirati industrijske i poduzetničke aktivnosti, s ciljem gospodarskog razvoja i zaštite okoliša u podunavskoj regiji.

Udruženje DCCA u svom radu prati smjernice Strategije Europske unije za razvoj Podunavlja (EUSDR) te povezuje poduzetnički sektor u svrhu bolje suradnje. Pokreće inicijative za rješavanje problema aktivnom ulogom regionalnih gospodarskih komora.

Jedan od identificiranih zajedničkih problema koji se odnosi na sva gospodarstva i tiče se svih komorskih sustava u zemljama Podunavlja jest zapošljavanje, osobito u deficitarnim zanimanjima. Ključnu ulogu u postavljanju i funkcioniranju učinkovitog sustava dualnog obrazovanja imaju  upravo komore koje trebaju biti osposobljenje za preuzimanje uloge posrednika među svim zainteresiranim stranama, osobito među tvrtkama, omogućavajući im zapošljavanje kompetentnih stručnjaka. Upravo je uvođenje učinkovitoga dualnog obrazovanja i modernizacija strukovnog obrazovanja tema projekta koji Županijska komora Varaždin, kao partner, počinje provoditi s ostalim regionalnim komorama Podunavlja.

U radu drugoga tematskog dana Skupštine sudjelovat će Tomislav Radoš, potpredsjednik HGK, Dragica Karajić iz Ministarstva poduzetništva i obrta, kao koordinatorica Prioritetnog područja 8 – Jačanje konkurentnosti poduzetništva i razvoj klastera te Christian Weinberger iz Europske komisije – Glavna uprava – Unutarnje tržište, industrija, poduzetništvo te mali i srednji poduzetnici (DG Growth).