Božidar Kutleša, Tereza Rogić Lugarić, Tomislav Radoš, Ivan Vidiš, Luka Čirko
Izvor: HGK

HGK: Platforma za dijalog o ključnim pitanjima gospodarstva


Objavljeno: 14. 02. 2025. , Ažurirano: 19. 02. 2025.


Sektor za industriju i održivi razvoj Hrvatske gospodarske komore organizirao je sastanak "Platforma za dijalog: Ključna pitanja gospodarstva" koji je okupio predstavnike Ministarstva financija, Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike te ključne dionike iz gospodarstva, članove Udruženja metaloprerađivačke te Udruženja električne i elektroničke industrije, kako bi otvoreno raspravili o izazovima i prilikama za unapređenje poslovnog okruženja u tim sektorima.

Kako je  istaknuo Christian Springer, poslovni tajnik Udruženja, cilj je bio započeti i održavati otvoreni dijalog i suradnju između poduzetnika i nadležnih ministarstava i institucija kako bi se naglasile potrebe za održivim rješenjima i hitnim aktivnostima usmjerenim na jačanje industrijske konkurentnosti, inovacija, digitalne transformacije i zelene tranzicije.

"Tehnološka industrija Hrvatske, kojoj pripadaju dva udruženja inicijatora sastanka, čini snažan i značajan udio ukupne prerađivačke industrije, s 20.700 tvrtki, oko 177.100 zaposlenih i godišnjim prihodima od gotovo 20 milijardi eura, od kojih gotovo polovica dolazi iz izvoza. Održavanje ovakvih dijaloga ključno je za daljnji razvoj i otpornost ovog sektora", istaknuo je Springer.

Među glavnim temama istaknula se potreba za regulatornom reformom, poreznim rasterećenjem proizvodnje i poduzetnika, zapošljavanjem kvalificirane radne snage, podrškom poslodavcima u suočavanju s izazovima, investicijama te unapređenjem radnih uvjeta.

Otvarajući sastanak Tomislav Radoš, potpredsjednik HGK za industriju i održivi razvoj  naglasio je kako su industrijski sektori suočeni s globalnim izazovima koji utječu na domaće poslovno okruženje.

"Svjedoci smo razdoblja negativnih trendova, stagnacije proizvodnje te zabrinjavajućeg manjka kvalificirane radne snage, što dodatno otežava konkurentnost naših poduzeća. Vrijeme je za aktivnu suradnju industrije i institucija kako bismo zajednički pronašli rješenja za ove izazove", poručio je Radoš uz zaključak da ovaj sastanak predstavlja važnu platformu za konstruktivan dijalog, a zajedničkim angažmanom mogu se stvoriti temelji za bolju budućnost i održivi gospodarski rast.

Krešimir Tomičić2.jpg

Krešimir Tomičić, potpredsjednik Udruženja metaloprerađivačke industrije; Izvor: HGK

Krešimir Tomičić, potpredsjednik Udruženja metaloprerađivačke industrije i direktor tvrtke ĐURO ĐAKOVIĆ MONTAŽA - IZOLAK  izrazio je zadovoljstvo inicijativom, istaknuvši nužnost reformi i aktivnosti nadležnih tijela u suradnji s poduzetnicima, s obzirom na brze promjene ekonomskih i demografskih trendova.

Hrvoje Pupačić, predsjednik Strukovne grupe metaloprerađivačke industrije Županijske komore Split iz tvrtke ADRIA WINCH naglasio je izazove povezane s nedostatkom radne snage te istaknuo da je uvoz radnika samo privremeno rješenje, uz dodatni problem visokih cijena smještaja, pogotovo u turističkim destinacijama, što dodatno utječe na konkurentnost plaća.

Tereza Rogić Lugarić, državna tajnica Ministarstva financija, istaknula je da je Ministarstvo otvoreno za dijalog s poduzetnicima te da se kontinuirano radi na administrativnom rasterećenju gospodarstva. Posebno je naglasila projekt Fiskalizacija 2.0 i uvođenje e-računa, koji će dodatno pridonijeti smanjenju administrativnog rasterećenja. U vidu rasterećenja plaća, država je 2024. godine krenula u tome smjeru te su snižene gornje granice stope poreza na dohodak i povećan je osobni osnovni odbitak.

Božidar Kutleša, ravnatelj Porezne uprave, osvrnuo se na osmogodišnje napore usmjerene na rasterećenje poduzetnika i povećanje transparentnosti poreznog sustava. Uvedene su dodatne mjere pravne sigurnosti i najavljeni su i novi projekti Porezne uprave koji ciljaju na bolju transparentnost i održivost poreznog sustava.

Ivan Vidiš, državni tajnik Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike  naglasio je da Ministarstvo aktivno prati potrebe gospodarstvenika uz nužnost bolje dvosmjerne komunikacije te da su trenutno dostupne brojne mjere potpore za usavršavanje i obrazovanje radne snage kao nikad do sada i da ih treba iskoristiti te da postoje razne mjere potpora kao što su usavršavanja, radionice, obrazovni program za radnu snagu.

dvorana2.jpg

 Izvor: HGK

Poduzetnici su podijelili svoja iskustva i prijedloge Anđelko Kaščel, osnivač tvrtke LASER INŽENJERING naglasio je da je metaloprerađivačka industrija lokomotiva hrvatskog gospodarstva, te iznio nekoliko ideja kao što je subvencioniranje stručnog kadra, kroz stanovanje, obrazovanje ili neke olakšice, zatim otvaranje agencija za pomoć pri preuzimanju tvrtki koje su pred zatvaranjem, dok je Tomislav Cikač, direktor PRO-KLIMA, pohvalio dosadašnji rad ministarstava u odnosu na prijašnje razdoblje, ali je istaknuo potrebu za dodatnim naporima prema rješavanju problema radne snage, odnosno lakšu prekvalifikaciju radnika te je upozorio na slučajeve nekoordiniranih odluka lokalnih samouprava koje otežavaju poslovanje.

Igor Vrdoljak, direktor tvrtke METAL PRODUCT, također se složio da ministarstva rade dobar posao te istaknuo problem značajnog povećanja troškova rada, napominjući da su neto plaće u posljednje tri godine porasle za 47 posto, a bruto troškovi za 52 posto.

Damir Radmilović, član Uprave ABS SISAK, upozorio je na višemjesečni zastoj proizvodnje u tvrtki, uzrokovan krizom u europskoj autoindustriji i smanjenjem narudžbi čelika. Naglasio je kako je nužno osigurati konkurentne uvjete potrošnje električne energije, kakve imaju industrije u zapadnoj Europi, pri čemu ključnu ulogu može imati kompenzacijski mehanizam povrata neizravnih troškova CO₂. Uz troškove radne snage, značajan financijski teret predstavlja komunalna naknada, koja u slučaju ABS Sisak iznosi više od 60 tisuća eura mjesečno, te je predložio mogućnost oslobađanja proizvodnih tvrtki u zastoju od plaćanja ove naknade, a koje uredno podmiruju sve obaveze prema svojim zaposlenicima.

Tijekom rasprave predstavljen je Katalog pitanja i tema kao konstruktivan alat koji su prethodno prikupile i pripremile tvrtke članice Udruženja, s ciljem dobivanja relevantnih odgovora od nadležnih ministarstava kao potpora konstruktivnom dijalogu.

DSC_9317.jpg

 Izvor: HGK

HGK će nastaviti raditi na povezivanju članica Udruženja i institucija kroz planirane nove sastanke Platforme za dijalog i s drugim važnim ministarstvima kako bi se osigurala nužna konkurentnost i održivost poslovnog okruženja te poduprle aktivnosti koje će omogućiti daljnji razvoj tehnološke industrije u Hrvatskoj.