Luka Burilović, predsjednik Hrvatske gospodarske komore
Izvor: HGK

HGK i Eurochambres traže jednaka prava za sve na jedinstvenom EU tržištu

Objavljeno: 17. 09. 2020. , Ažurirano: 17. 09. 2020.

Koronakriza je narušila funkcioniranje jedinstvenog europskog tržišta jer mnoge države članice imaju selektivan i neujednačen pristup slobodnom protoku ljudi, roba i usluga. Iz Eurochambresa, udruženja europskih trgovinskih i industrijskih komora, upozoravaju da to dodatno otežava i ovako nezavidan položaj malim i srednjim poduzetnicima, a samim time usporava i cjelokupni gospodarski oporavak Unije.

"HGK, kao i brojne druge europske komore, prima pritužbe svojih članica iz redova malih i srednjih poduzeća o problemima u funkcioniranju jedinstvenog EU tržišta u segmentu prekograničnih usluga i izaslanih radnika uzrokovane odgovorima pojedinih članica EU na COVID-19 pandemiju. Hrvatska je prije krize na jedinstvenom tržištu ostvarivala više od 15 milijardi eura i za naše gospodarstvo je iznimno važno da taj segment funkcionira bez dodatnih barijera", istaknuo je predsjednik HGK Luka Burilović.

Stoga je HGK, kao članica Eurochambresa, pozvala ministra gospodarstva i održivog razvoja Tomislava Ćorića da se u sklopu Vijeća za konkurentnost založi za usuglašavanje i usvajanje jedinstvenih pravila za sve zemlje članice, a protiv jednostranih protekcionističkih mjera koje su disproporcionalne i diskriminatorne.

HGK je poslala dopis ministru Čoriću povodom sastanka Vijeća za konkurentnost koji će se održati 18. rujna 2020., te pismo koje je Eurochambres uputio Peteru Altmaieru, njemačkom saveznom ministru gospodarstva i energije koji obnaša funkciju predsjednika Vijeća za konkurentnost.