Gospodarski razgovori o arhitekturi: Zajednički zaključci


Objavljeno: 01. 06. 2017. , Ažurirano: 01. 06. 2018.


1. Prema usvojenim dokumentima Republike Hrvatske, neizgrađeni i izgrađeni okoliš predstavlja nemjerljivu vrijednost. Gradovi, naselja i zgrade koje nas okružuju svjedoče o civilizaciji i kulturi koja nas je afirmirala kao narod, pojedince i stručnjake.

2. Zaštita, briga i unapređenje neizgrađenog i izgrađenog okoliša (arhitektonskog naslijeđa i stoljećima stvaranih kulturnih krajobraza) primarni su interes društvene zajednice. Kako bismo ga ostvarili, moramo početi vrednovati arhitektonske i graditeljske projekte. Nužan je preduvjet vrednovanja osnivanje relevantnih povjerenstava za arhitektonsku uspješnost (županijskih i gradskih), uvođenje profesionalne funkcije gradskog urbanista te odabir arhitekata na temelju kvalitete. 

3. Javne građevine moraju biti primjeri kvalitetne arhitekture. Sustav javne nabave i javni ulagači moraju pri dodjeli poslova projektiranja osigurati odabir po kriterijima kvalitete, u oblikovnom, tehničkom i ekonomskom smislu.

4. Potrebna je sustavna reforma Zakona o gradnji i Zakona o prostornom uređenju te izmjene u upravnom postupku pri pribavljanju građevinske i lokacijske dozvole. 

5. Ovlašteni arhitekti preuzimaju zakonsku odgovornost za ispravnost i usklađenost svih projekata, referenti županijskih i gradskih upravnih odjela preuzimaju zakonsku odgovornost za kompletnost zahtjeva te rok izdavanja dozvole.

6. Sustav e-dozvole podrazumijeva korištenje isključivo elektroničke dokumentacije. Potrebna je reforma procedure e-dozvole, skraćivanje rokova i ukidanje nepotrebnih količina dokumentacije.

7. Potrebno je proširenje zakonskih ovlasti glavnog projektanta i arhitekta u procesu gradnje i nadzora nad gradnjom. Arhitekti trebaju imati zakonski reguliran projektantski nadzor.

8. Potrebna je reaktivacija i preoblikovanje Zakona o postupanju i uvjetima gradnje radi poticanja ulaganja zbog znatnog rasta investicija i ulaganja u graditeljski sektor.

9. Graditeljstvo može biti i poticaj i kočnica društvenog i gospodarskog razvoja. Kako bi bilo poticaj, procedure kod izdavanja dozvola (lokacijskih i građevinskih) moramo pojednostaviti te uspostaviti jedinstvenu primjenu i tumačenje propisa i procedura na cijelom teritoriju države. Tako uspostavljenje procedure rezultirat će povećanom kvalitetom prostora i smanjiti troškove uprave, naručitelja i arhitekta.

10. Sustav graditeljskih zakona valja uspostaviti tako da se dozvole izdaju na osnovi detaljnog idejnog ili pojednostavljenog glavnog projketa, a gradi, nadzire i izdaje uporabna dozvola na temelju izvedbenog projekta. Procedure izdavanja dozvola valja organizirati na poznatim načelima niza europskih država i gradova. Zakonodavni okvir koji regulira građenje mora biti jednostavan i efikasan te treba omogućiti sudjelovanje javnosti pri donošenju odluka koje utječu na kvalitetu arhitekture i izgrađenog okoliša.

Naslovna slika sa skupa.jpg

Izvor: HGK

 

SLIKA IV.jpg

Izvor: HGK