Izvor: Pixabay

Gospodarska suradnja s Australijom

Objavljeno: 31. 05. 2019. , Ažurirano: 06. 08. 2019.

Predstavnik Austrade ureda u Pragu Jan Brejcha i Dijana Padežanin iz Veleposlanstva Australije u Zagrebu posjetili su 29. svibnja Komoru Zagreb kako bi s predsjednikom Komore Zagreb Zlatanom Fröhlichom i suradnicima razmijenili mišljenja o gospodarskim odnosima Hrvatske i Australije.

Istaknut je značaj novoosnovanoga Poslovnog vijeća za gospodarsku suradnju s Australijom pri HGK za konkretno povezivanje hrvatskih i australskih gospodarstvenika te je najavljena organizacija poslovnog izaslanstva Hrvatske gospodarske komore u Australiju sljedeće godine.

U međuvremenu će se organizirati sjednica Poslovnog vijeća za gospodarsku suradnju s Australijom, na kojoj će sudjelovati i Jason Collins, izvršni direktor u European Australian Business Councilu, a na kojoj će hrvatski gospodarstvenici dobiti dodatne informacije o mogućnostima koje se pružaju na tržištu Australije. Novi zamah u jačanju gospodarskih odnosa očekuje se po završetku pregovora između EU i Australije o slobodnoj trgovini, koji su u tijeku.

Ukupna je razmjena roba i usluga Hrvatske i Australije u prošloj godini iznosila oko 154 milijuna australskih dolara, a impresivna je posebno razmjena u području usluga, u kojima je Hrvatska ostvarila suficit od čak 75 milijuna australskih dolara, primarno u IT-sektoru, dok je Hrvatsku posjetilo oko 200.000 australskih turista.

Economic cooperation with Australia

Representative of Austrade's Prague office Jan Brejcha and Dijana Padežanin from the Australian Embassy in Zagreb visited the Zagreb Chamber of Economy on May 29 to exchange views on the economic relations between Croatia and Australia with President of Zagreb Chamber Zlatan Fröhlich and colleagues.

The importance of the newly established Business Council for Economic Cooperation with Australia at the Croatian Chamber of Economy for the specific linking of Croatian and Australian businesspersons was highlighted and the organization of the Croatian Chamber of Economy’s Business Delegation to Australia was announced for the following year. Meanwhile, Jason Collins, Chief Executive Officer in the European Australian Business Council, will attend a meeting of the Business Council for Economic Cooperation with Australia where Croatian businesspersons will get more information on the opportunities offered in the Australian market. A new incentive for strengthening economic relations is expected after the completion of negotiations between the EU and Australia on free trade, which are under way.

The total exchange of goods and services between Croatia and Australia last year amounted to about 154 million Australian dollars, and impressive is the exchange of services in which Croatia had surplus of 75 million Australian dollars, primarily in the IT sector, while about 200,000 Australian tourists visited Croatia.