Damir Kušen, Hrvoje Petrušić i Zlatan Fröhlich
Izvor: HGK

Gospodarska suradnja s Australijom

Objavljeno: 29. 08. 2017. , Ažurirano: 30. 08. 2017.

Hrvatski veleposlanik u Australiji Damir Kušen i generalni konzul u Sydneyju Hrvoje Petrušić sastali su se 29. kolovoza u Komori Zagreb s njezinim predsjednikom Zlatanom Fröhlichom.

Istaknuta je potreba konkretnog povezivanja gospodarstvenika te je najavljena organizacija poslovnog izaslanstva Hrvatske gospodarske komore Australiji u veljači 2018. godine. U međuvremenu će Komora Zagreb zajedno s Veleposlanstvom Australije u Zagrebu organizirati seminar Kako poslovati s Australijom, a uključit će se i u organizaciju posjeta australskih poduzetnika, potomaka naših iseljenika iz grupe G2 Zagrebu, Osijeku i Vukovaru u studenom ove godine.

Ukupna je razmjena roba i usluga Hrvatske i Australije u prošloj godini iznosila 203 milijuna australskih dolara, što je trostruko povećanje u pet godina. Impresivna je posebno razmjena u području usluga, u kojima je Hrvatska ostvarila suficit od čak 150 milijuna australskih dolara, primarno u IT-sektoru i u turizmu.

Istaknuta je aktivnost gospodarstvenika hrvatskog porijekla u Australiji, na čiju su inicijativu osnovane četiri mješovite australsko-hrvatske gospodarske komore u Perthu, Melbourneu, Adelaideu i Sydneyju, čiji su članovi spremni intenzivirati gospodarske odnose s Hrvatskom, a s kojima je predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović u ime HGK nedavno potpisao sporazume o suradnji.