Fuzija



Fuzija je izvor energije Sunca i zvijezda. U ogromnoj toplini i gravitaciji u jezgrama ovih zvjezdanih tijela, jezgre vodika sudaraju se, spajaju u teže atome helija i u procesu oslobađaju goleme količine energije.

Znanost fuzije 20. stoljeća identificirala je najučinkovitiju fuzijsku reakciju u laboratorijskom okružju kao reakciju između dva izotopa vodika, deuterija (D) i tricija (T). DT fuzijska reakcija proizvodi najveći energetski dobitak na "nižim" temperaturama.

Da bi se postigla fuzija u laboratoriju, moraju se ispuniti tri uvjeta: vrlo visoka temperatura (oko 150.000.000 Celzijevih stupnjeva), dovoljna gustoća plazme čestica (kako bi se povećala vjerojatnost sudara) te dovoljno dugo zadržavanje (za zadržavanje plazme, koja ima sklonost širenju, unutar određenog volumena).

Na ekstremnim temperaturama, elektroni se odvajaju od jezgri i plin postaje plazma - često nazvana četvrtim stanjem materije. Fuzijske plazme pružaju okružje u kojem se lagani elementi mogu spojiti i proizvesti energiju.

U uređaju tokamaku snažna magnetska polja rabe se za zadržavanje i kontrolu plazme.

Pogledajte odjeljak Znanost na ITER-ovoj web-stranici za više informacija o fuziji i plazmi.

fuzija.png

Izvor: IFMIF-DONES