Marina Rožić, glavna tajnica HGK i glavna tajnica hrvatskoga ogranka Međunarodne trgovačke komore
Izvor: Večernji list/PIXSELL
Autor: Boris Ščitar

Eurochambers poziva na hitne mjere obuzdavanja cijena energenata

Objavljeno: 07. 09. 2022. , Ažurirano: 08. 09. 2022.

Čelnici Eurochambresa, Europskog udruženja gospodarskih komora i industrije danas su pozvali na provođenje hitnih mjera kako bi se poduzećima pomoglo u obuzdavanju galopirajućih cijena električne energije i plina. Prijedlog mjera uključuje financijske naknade za tvrtke, uravnotežene politike štednje energije kao i ciljane tržišne intervencije.

S obzirom da je hitan sastanak ministara energetike EU-a zakazan za 9. rujna, predstavnici europskih gospodarskih komora su tijekom razgovora s češkim ministrom europskih poslova Mikulášom Bekom predstavile negativne učinke visokih troškova energenata na konkurentnost, ali i funkcioniranje europskog gospodarstva. - Iznimno visoke cijene energije mogle bi dovesti do ograničavanja proizvodnje, što bi imalo katastrofalne posljedice za poduzeća, međunarodnu konkurentnost europskog gospodarstva ali i tržište rada - izjavio je predsjednik Eurochambresa Luc Frieden.

-Mreža europskih gospodarskih komora poziva na solidarnost i rješenja na razini cijele Unije kako bi se osigurala cjenovno pristupačna energija za poduzeća i potrošače. Komore također inzistiraju na pravednoj raspodjeli napora među različitim krajnjim potrošačima kao i koordiniranim mjerama uštede kako bi svi što pravednije i sa što manje teških posljedica prevladali trenutnu krizu izjavila je glavna tajnica Hrvatske gospodarske komore i članica Odbora za proračun Eurochambresa Marina Rožić.

Eurochambers također drži kako je važno da poduzeća koja su već znatno uložila u energetsku učinkovitost ne budu dodatno opterećena ili penalizirana mogućim energetskim restrikcijama, a potrebno je i pojednostavljenje procedura ulaganja u energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije. - Hitno su nam potrebne ciljane politike potpora, uključujući i odgovarajuće financijske transfere za tvrtke kao i procedure ubrzanog izdavanja dozvola za održive projekte - dodao je Frieden.

Članice Eurochambersa naglašavaju kako su u trenutnim okolnostima nužne mjere državnih intervencija kako bi se osigurale prihvatljive cijene za krajnje potrošače i smanjio financijski udar na poduzeća. Ključno je osigurati i da mjere ne ometaju funkcioniranje unutarnjeg energetskog tržišta ili ugrožavaju proces dekarbonizacije, sigurnost opskrbe i napore za uštedu energije, zaključuje se u priopćenju Eurochambersa.