Izvor: Hrvatska agencija za okoliš i prirodu

e-ONTO OBAVIJEST

Objavljeno: 03. 03. 2017. , Ažurirano: 06. 03. 2017.

Na temelju učestalih upita u vezi s Elektroničkim očevidnikom o nastanku i tijeku otpada (e-ONTO), ovim putem skrećemo pozornost na nekoliko činjenica.

• U skladu sa Zakonom o održivom gospodarenju otpadom (NN 94/2013), članak 45. stavak 4., Očevidnik o nastanku i tijeku otpada (e-ONTO) putem mrežne aplikacije iz članka 137. predmetnog Zakona, dužne su voditi sljedeće pravne osobe:
    • koje su ishodile dozvolu iz članka 86. ovoga Zakona
    • trgovci otpadom
    • upisane u očevidnik reciklažnih dvorišta
    • davatelj javne usluge prikupljanja miješanoga komunalnog otpada
    • davatelj javne usluge prikupljanja biorazgradivoga komunalnog otpada
  • Ostali sudionici u gospodarenju otpadom koji vode Očevidnik o nastanku i tijeku otpada u pisanom obliku na vlastiti zahtjev mogu vodit očevidnik i posredstvom mrežne aplikacije e-ONTO.
  • Vođenje očevidnika u elektroničkom obliku (e-ONTO) posredstvom mrežne aplikacije isključuje vođenje očevidnika u pisanom obliku.
  • Sustav je u punoj funkcionalnosti na produkcijskom okruženju i moguće ga je koristiti u „edukativnom modu“.
  • „Edukativni mod“ ‒ podatci (eONTO, eONTO-P, e-PL,..) koji će biti uneseni u bazu do datuma uvođenja sustava kao zakonske obveze, služit će kao uhodavanje u rad sa sustavom i biti će izbrisani.
  • Više informacija u vezi s registracijom, prijavom i radom sa sustavom možete pronaći na stranicama institucije zadužene za uspostavu e-ONTO mrežne aplikacije – Hrvatske agencije za okoliš i prirodu http://eonto.azo.hr.
  • Datum početka primjene obveze vođenja obrasca e-ONTO nije 1. ožujka 2017. godine kao što pojedine edukativne ustanove najavljuju. Datum početka primjene navedene obveze biti će definiran Pravilnikom o izmjenama i dopunama Pravilnika o gospodarenju otpadom, koji još nije objavljen u Narodnim novinama.
  • Hrvatska gospodarska komora obavijestit će o objavi pravilnika i datumu početka primjene obveze prema objavi navedenog akta.

Pozivamo sve obveznike i članice Hrvatske gospodarske komore da se na internetskim stranicama Hrvatske agencije za okoliš i prirodu www.azo.hr i http://eonto.azo.hr informiraju o svim aktualnostima u vezi sa sustavom Elektronički očevidnik o nastanku i tijeku otpada (e-ONTO).

U pratećim dokumentima nalaze se prezentacije e-ONTO sustava koje vam mogu biti od koristi.

Za sva objašnjenja smo i dalje na raspolaganju.