Digitalizacija ubrzava poslovne procese te pridonosi uštedama


Objavljeno: 08. 05. 2018. , Ažurirano: 09. 05. 2018.


Seminar o digitalizaciji u kemijskoj industriji

„Digitalizacija procesa u tvrtkama unapređuje i ubrzava njihovo poslovanje, a smanjuje ukupne troškove proizvodnje i pružanja usluga, što je također izazov i prilika za kemijsku industriju“, istaknula je Renata Florjanić, viša stručna suradnica u Sektoru za industriju i IT HGK, na seminaru o digitalizaciji u kemijskoj industriji održanom 7. svibnja u HGK, u organizaciji HGK te u suradnji s Europskim udruženjem kemijske industrije CEFIC-om.

„Uvođenje digitalne tehnologije u kemijsku industriju zaostaje u odnosu na druge industrije te je potrebno još puno toga učiniti jer poslovni procesi u tvrtkama još nisu dovoljno digitalizirani“, istaknuo je Martin Winter, voditelj područja inovacija u CEFIC-u, koje zastupa 29.000 europskih malih i srednjih tvrtki, a kojima je digitalizacija izazov i prilika za razvoj. „Industrijska revolucija 4.0 povezana je s ICT tehnologijom, a 90 posto postojećih podataka stvoreno je u posljednje dvije godine. To je proces koji se ubrzava, a informacije su novi pokretač gospodarstva. Proces digitalizacije poslovanja pridonosi smanjivanju emisija CO₂, sigurnosti na radu, a uštede će, kako se procjenjuje, biti veće od 250 milijardi eura do 2025. godine“, rekao je Winter dodajući kako digitalizacija utječe na područje marketinga i prodaje te istraživanja i razvoja.

Digitalizacija nudi poslovne modele koji se povezuju s klijentima, što ubrzava kružno gospodarstvo, potiče suradnju u ekosustavima, donošenje odluka na vrijeme, manje korištenje energije i sirovina, izvrsnost u određivanju cijena usluga, a proizvode je moguće napraviti po mjeri onih kojima se nude. „Problem je u nedostatku ljudi koji će opsluživati ove tehnologije. Brojni su profili radnih mjesta koji sada nedostaju, a pitanje je je li naša industrija dovoljno atraktivna da bi privukla stručnjake na tom području“, kazao je Winter istaknuvši potrebu za novom vrstom obrazovanja, spoja kemijske i informatičke struke te novih sustava financiranja, kao što je program Europa u rastu, financiranja konkurentnih proizvoda koji prelaze u digitalnu fazu.   

„Njemačka je tvrtka BASF jedna od vodećih u Europi i svijetu u kemijskoj industriji, s prometom od 65 milijardi eura te 115.000 zaposlenih. Proizvodi sredstva za zaštitu bilja, građevinske kemikalije te plastične materijale. Godišnje ulažu dvije milijarde eura u istraživanje i razvoj, na čemu radi 10.000 stručnjaka, razvijajući 3000 projekata te 800 novih patenata u prošloj godini“, istaknuo je Miroslav Brnjak, voditelj Odnosa s javnošću BASF Croatia. „BASF je počeo dovoljno rano, ali nije predvodnik u digitalizaciji“, kazao je Brnjak te dodao da rade na 123 digitalna projekta, a 110 će ih do kraja godine biti u primjeni. Digitalnim projektom AGV smanjili su dio manipulacija s kontejnerima te kod preuzimanja robe.

Konzultant za ICT u tvrtki Fluentis Hrvoje Vešligaj predstavio je usluge talijanske tvrtke s kojom je ona povezana, a ima 50 partnera u svijetu i 62 međunarodna klijenta, među kojima je najveći Benetton. Tvrtka je od prošle godine u Hrvatskoj s uredima u Rijeci i Zagrebu te ima šest partnera i 100 korisnika. Tvrtkama pružaju usluge jedinstvenog ERP rješenja, poslovnog softvera u Cloudu, suvremenog alata za kreiranje dinamičnih virtualnih izvješća o stanju proizvodnje i poslovanja. „Radimo i na programu virtualnog uvida u trenutno stanje strojeva, što će uskoro biti primjenjivo te u ponudi“, najavio je Vešligaj.          

Digitalni laboratorij Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije koji je uspostavljen u suradnji s tvrtkom Siemens d. d. Hrvatska predstavio je prof. dr. sc. Nenad Bolf, voditelj Laboratorija za automatiku i mjerenja Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu (FKIT). Dalibor Marković, voditelj prodaje za procesnu industriju u Siemensu d. d. Hrvatska, nadovezao se s temom o utjecaju novih tehnologija i novih zahtjeva u procesnoj industriji.

Na kraju seminara Igor Bobek iz Sektora za međunarodne poslove i EU HGK predstavio je mogućnosti financiranja poduzetničkih projekata sredstvima iz EU fondova, a Martin Winter financiranje digitalnih R&I projekata na EU razini putem SPIRE PPP.