Poslovni susret dalmatinskih s poduzetnicama iz Republike Makedonije
Izvor: HGK ŽK Split

ŽK Split: Poslovni susret dalmatinskih s poduzetnicama iz Republike Makedonije

Objavljeno: 23. 08. 2018. , Ažurirano: 31. 08. 2018.

U ŽK-u Split 29. kolovoza upriličen je poslovni susret dalmatinskih s poduzetnicama iz Republike Makedonije. Makedonsko izaslanstvo, predvođeno predstavnicama Udruženja poslovnih žena Makedonije, činile su poduzetnice iz različitih djelatnosti - odvjetništva, grafičkog dizajna, trgovine, wellnessa i drugih.

Na skupu u ŽK-u Split makedonske su se poduzetnice upoznale s gospodarstvom Splitsko-dalmatinske županije i mogućnostima poslovne suradnje, te su se povezale i razmijenile iskustva s članicama splitskog ogranka Hrvatske udruge poslovnih žena Krug i ostalima zainteresiranima za suradnju.

''Kada govorimo o ekonomskim odnosima Splitsko-dalmatinske županije i Makedonije, mnogo je još prostora za razvoj. S obzirom na vrijednost robne razmjene Makedonija nije među prvim županijskim vanjskotrgovinskim partnerima, stoga je i ovaj današnji susret korak naprijed i prilika za poboljšanje gospodarskih odnosa'', rekla je Maja Mladineo, voditeljica Odsjeka za međunarodne poslove i EU u ŽK-u Split.

1.jpg

Dragica Jerkov, predsjednica splitskog ogranka Hrvatske udruge poslovnih žena Krug, Maja Mladineo, voditeljica Odsjeka za međunarodne poslove i EU ŽK Split, Mary Ann Rukavina Cipetić, direktorica GTF-IOR-a i Valentina Disoska, predsjednica Udruženja poslovnih žena Makedonije; Izvor: HGK ŽK Split

U ime Grada Splita dobrodošlicu je makedonskoj delegaciji izrazila Ela Žižić, pročelnica gradske Službe za gospodarstvo, obrtništvo i turizam.

Posjet makedonskih poduzetnica ŽK-u Split dio je njihova višednevnog studijskog posjeta Hrvatskoj u sklopu projekta ''WE Make'' (Poduzetništvo žena za konkurentnost), kojemu je naglasak na poticanju i osnaživanju poduzetništva žena a provodi se u Hrvatskoj i Makedoniji. Projekt je predstavila Mary Ann Rukavina Cipetić, direktorica GTF-a - Inicijative za održivi rast iz Zagreba, koja mu je nositelj. ''Cilj nam je pri poticanju i razvijanju potencijala makedonskih poduzetnica koristiti hrvatski know-how te naći zajednički poslovni interes makedonskih i hrvatskih poduzetnica'', rekla je Rukavina Cipetić.

I Valentina Disoska, predsjednica Udruženja poslovnih žena Makedonije, je naglasila od kolike im je pomoći bilo hrvatsko iskustvo i znanje pri osvještavanju važnosti poduzetništva žena i njihovom okupljanju u Makedoniji i cijeloj regiji. Splitski ogranak Hrvatske udruge poslovnih žena Krug i mogućnosti suradnje predstavila je njegova predsjednica Dragica Jerkov, koja je izrazila nadu da je ovaj susret početak intenzivnijih poslovnih kontakata.

Makedonske su se poduzetnice pobliže upoznale s brojnim aktivnostima gospodarske komore u Splitu u protekla dva desetljeća u poticanju i promicanju poduzetništva žena, kako na nacionalnoj tako i na regionalnoj razini. Iste su pozvane da se u sklopu predstojećeg Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora, gradova i sveučilišta, koji će se od 16. do 18. listopada ove godine održati u Splitu i kojemu je ŽK Split domaćin i jedan od organizatora, predstave na Okruglom stolu za poduzetništvo žena koji okuplja i povezuje poduzetnice i poslovne žene iz zemalja Jadransko-jonske regije.

2.jpg

Sudionice skupa; Izvor: HGK ŽK Split