Kineska delagacija u posjetu ŽK Zadar
Izvor: HGK

Delegacija kineske otočne provincije Hainan pokazala zanimanje za suradnju sa zadarskim tvrtkama

Objavljeno: 16. 12. 2019. , Ažurirano: 16. 12. 2019.

U sklopu svog boravka u Zadarskoj županiji, izaslanstvo kineske provincije Hainan, koje predvodi Ma Yongxia, potpredsjednica Odbora provincije Hainan u Političkoj savjetodavnoj konferenciji Narodne Republike Kine, posjetilo je 13. prosinca ŽK Zadar te održalo sastanak s poduzetnicima iz županije.

Hainan je najmanja i najjužnija provincija NR Kine, a ujedno i drugi najveći kineski otok, kazala je Ma Yongxia. Dobrodošlima smatra ulaganja u sektorima turizma, poljoprivrede, industrija utemeljenih na informacijskim tehnologijama, financija, osiguranja i modernoj logističkoj industriji. Ma Yongxia predstavila je glavne sektore provincije koja ima više od 9 milijuna stanovnika i više od 65 milijuna turističkih noćenja.

Delegacija kineske provincije Hainan; Izvor: HGK

Denis Ikić, direktor ŽK Zadar, predstavio je gospodarstvo Zadarske županije istaknuvši sektore poput metaloprerađivačke industrije, prehrambene industrije te plave ekonomije (turizam, ribarstvo i akvakultura te pomorski prijevoz). Potom su predstavnici tvrtki Zadarske županije Kali tuna d.o.o., Paška sirana d.d., Badel 1862 d.d., Zračna luka Zadar d.o.o., Hoteli Zadar d.d., Ilirija d.d., Maraska d.d., kratko predstavili svoje tvrtke i planove za budućnost.

Kineska delegacija pokazala je veliko zanimanje za suradnju i pomoć pri uspostavljanju kontakata s tvrtkama provincije Hainan. Kako su istaknuli, proizvodi poput Paškog sira, uzgojene tune i vrhunskih alkoholnih pića zasigurno mogu pronaći tržište među stanovnicima provincije koja bilježi rast standarda i sve veću potrebu za luksuznijim dobrima, kao i među tvrtkama koje žele unaprijediti turističku ponudu. Članovi kineske delegacije pozvali su predstavnike tvrtki na razmjenu kontakata i informacija kako bi im pomogli u pronalaženju potencijalnih poslovnih partnera iz provincije Hainan. Ugodno ih je iznenadilo i što tvrtka Badel 1862 d.d. već ima predstavništvo u kineskom gradu Pekingu. Kinesku je delegaciju posebno zanimao i projekt proširenja Zračne luke Zadar te trenutni i budući promet zračne luke. Ma Yongxia je na kraju pozvala tvrtke iz Zadarske županije iz djelatnosti turizma, poljoprivrede i prehrambene industrije na sudjelovanje u projektu WGT – Window of Global Trade, kompleksu zamišljenom za okupljanje svjetski poznatih tvrtki i dovođenje prekomorskih investicija.

Na kraju sastanka Ikić je zahvalio kineskoj delegaciji na vremenu odvojenom za ovakav sastanak, koji uz potpisivanje povelje prijateljstva između Zadarske županije i kineske pokrajine Hainan zasigurno može biti dobra podloga za buduću suradnju. Izrazio je nadu da će u budućnosti Zadar biti povezan izravnim letom s Kinom te istaknuo kako je Hrvatska gospodarska komora – Županijska komora Zadar na raspolaganju za sve informacije i poslovna umrežavanja u Hrvatskoj i u Zadarskoj županiji.