Damir Perlok, predsjednikHGK-ova poslovnog vijeća za gospodarsku suradnju s Ruskom Federacijom i direktor Podravke za rusko tržište

Damir Perlok novi predsjednik Poslovnog vijeća za gospodarsku suradnju s Ruskom Federacijom

Objavljeno: 09. 09. 2015. , Ažurirano: 02. 01. 2017.

Na sjednici Vijeća za gospodarsku suradnju s Ruskom Federacijom, održanoj 8. rujna u HGK, direktor Podravke za rusko tržište Damir Perlok jednoglasno je izabran na mjesto predsjednika PV GSRF-a čiju će funkciju obnašati sljedeće dvije godine.

S devetnaestogodišnjom karijerom u Podravci, Perlok na mjesto predsjednika dolazi sa svježim idejama i dosadašnjim stečenim iskustvom koje želi prenijeti dalje. „Moje je iskustvo s Rusima bogato, stoga s punim pravom naglašavam da sam u potpunosti na raspolaganju gospodarstvenicima zainteresiranima za izlazak na rusko tržište“, poručio je Perlok te naglasio kako sankcije neće trajati zauvijek te da na njih treba gledati kao na izazov i novu priliku koju svi trebaju iskoristiti.

Predsjednik HGK Luka Burilović upozorio je na pad robne razmjene između Hrvatske i Rusije od čak 42 % u prvih pet mjeseci 2015. godine, što pokazuje da su sankcije imale veliki utjecaj na poslovanje i suradnju RH i RF-a. Istaknuo je i kako se naše tvrtke više trebaju upoznati s euroazijskim tržištem.

"Prije sankcija, robna razmjena Europe i Rusije iznosila je 450 milijardi dolara i bila je dobra za obje strane. Sankcijama niti jedna strana nije profitirala. Također, u posljednjih šest godina bilježimo smanjivanje naših odnosa na gotovo svim područjima; kultura, sport, gospodarstvo, a sankcije su pogodovale razvoju tih loših odnosa, što nije u interesu ni Hrvatske ni Rusije", rekao je veleposlanik Ruske Federacije u RH Anvar Sarvanovič Azimov koji je u ime Ruske Federacije izrazio i želju za radom što većeg broja hrvatskih tvrtki u Rusiji. Govorio je i o promjenama koje su se dogodile u odnosu Hrvatske i Rusije uslijed hrvatskog pristupanja EU i uvođenja sankcija Rusiji zbog Ukrajinske krize pa je tako objasnio kako, unatoč novonastalim komplikacijama, i dalje izvoze svoja dobra i žele tako nastaviti i to ne samo jednako intenzivno, već i jače nego ikada. "Pokušaj smanjenja cijena nafte motivirao je Rusiju na proizvodnju drugih dobara, što je utjecalo na otvaranje suradnje s nekim novim zemljama. Zahvalni smo Hrvatskoj što suradnja s Rusijom i dalje postoji, ali želimo te odnose dodatno intenzivirati, primjerice tako da se ruski energenti počnu dobavljati izravno iz Rusije, umjesto od zemalja kojima smo mi energente prethodno isporučili", poručio je Sarvanovič Azimov.

Direktor predstavništva HGK u Moskvi Jakov Despot govorio je o važnosti sporazuma koji su potpisani ove godine tj. sporazuma o suradnji Moskovske asocijacije poduzetnika s HGK i sporazuma o suradnji s Asocijacijom europskog biznisa. To bi trebalo osigurati mogućnost lobiranja i logističke potpore tvrtkama koje žele na strana, osobito ruska tržišta, a otvara i mogućnost dodatne suradnje sa subjektima navedenih udruženja. "Što se tiče osiguravanja dostupnosti naših proizvoda u okviru javnih natječaja koje neke ruske oblasti provode, ističem važnost postojeće Trgovinsko-industrijske komore Novosibirska i Trgovinsko-industrijske komore Jaroslavske oblasti, ali i istovjetne institucije koja se osniva u Sankt-Peterburgu. Uz to, Predstavništvo u Moskvi radi na znatnom olakšavanju poslovanja tvrtkama koje teže ruskim tržištima, putem pružanja potpore pri otvaranju viza, djelovanja Poslovnoga kluba pri Predstavništvu te putem aktivnosti koje se planiraju do kraja ove godine" objasnio je Despot.

Direktor predstavništva tvrtke Proklima u Ruskoj Federaciji Siniša Bartol istaknuo je kako je za njihovu tvrtku predstavništvo HGK u Moskvi od velike važnosti jer im između ostalog pomaže i u kontaktiranju s administracijama u toj regiji te rješavanju birokratskih problema u Rusiji. Inače, tvrtka Proklima izvoznik je u Projektu financiranja izvoznih poslova HBOR-a koji je u završnoj fazi te se uskoro očekuje potpisivanje Ugovora o kreditu između HBOR-a i PRESVET banke. Ugovor o građenju trgovačko-poslovnog centra u Krasnogorsku potpisan je na iznos od 23 milijuna eura, a HBOR će kreditirati 85 % vrijednosti ugovora o građenju.

I Vitomir Klasić iz Ivanićplasta, tvrtke koja je započela suradnju s najvećim proizvođačem sanitarija na području RF-a, tvrtkom ROCA, i do kraja godine treba zaključiti isporuku toaletnih sjedala za tri najprodavanija modela toaletnih školjki, istaknuo je važnu ulogu Predstavništva HGK u Moskvi, zahvaljujući čijoj je pomoći Ivanićplast znatno proširio mrežu svojih kontakata u Rusiji.