Na koje se sve načine može ugovoriti mirenje pri Centru za mirenje prije nastanka spora?

Objavljeno: 06. 12. 2016. , Ažurirano: 04. 07. 2023.

Mirenje se može ugovoriti uvrštavanjem klauzula o mirenju u glavni ugovor.

Postoje četiri vrste takvih klauzula, koje se dalje navode:

Klauzula A)  - ugovorna klauzula koja utvrđuje fakultativno mirenje,

Klauzula B) -   klauzula o obvezi razmatranja mogućnosti mirenja,

Klauzula C) -  klauzula o provođenju obveznog mirenja u određenom roku,

Klauzula D) - kombinirana   klauzula o mirenju i arbitraži, kojom se utvrđuje mirenje, a ako nastali spor ne bude riješen nagodbom, određuje se rješavanje spora u arbitražnom postupku npr. u okviru  Stalnog arbitražnog sudišta pri HGK ili pred nekim drugim arbitražnim sudom.

Navodimo pojedinosti o tim vrstama ugovornih klauzula :

Klauzula  A )

Klauzula o fakultativnom mirenju koje dopunjuje klauzulu o rješavanju spora pred  državnim sudom ili arbitražom:

"Bez obzira na ugovoreno rješavanje spora pred ugovorenim sudom ili arbitražom, stranke mogu spor pokušati riješiti mirenjem pri Centru za mirenje Hrvatske gospodarske  komore."

Klauzula  B)

Klauzula kojom se stranke obvezuju prije pokretanja sudskog ili arbitražnog spora pokušati riješiti spor mirenjem

"U slučaju sporova iz ovog ugovora ili u vezi s njim, uključujući i sporove koji se  odnose na pitanja njegovog valjanog nastanka, povrede ili prestanka, kao i na pravne učinke koji iz toga proistječu, stranke će najprije zajedno razmotriti mogućnost rješavanja tih sporova mirenjem pri Centru za mirenje Hrvatske gospodarske komore."

Klauzula C)

Klauzula o obvezi mirenje u određenom roku:

"Svi sporovi koji proizlaze iz ovog ugovora ili u vezi s njim, uključujući i sporove koji se odnose

na pitanja njegovog valjanog nastanka, povrede ili prestanka, kao i na pravne učinke koji iz toga proistječu, uputit će se na mirenje pri Centru za mirenje Hrvatske gospodarske komore. Ako ti sporovi ne budu riješeni mirenjem u roku od [30] dana od dana podnošenja prijedloga za pokretanje postupka mirenja ili u drugom roku o kojem se stranke dogovore, stranke neće imati nikakvih daljnjih obveza prema ovoj odredbi."

Klauzula D)

Klauzula o mirenje koja utvrđuje da ako spor ne bude riješen nagodbom, treba se spor rješavati u arbitražnom postupku npr. u skladu s pravilnikom o arbitraži pri Stalnom arbitražnom sudištu HGK (Zagrebačka pravila):

"Svi sporovi koji proizlaze iz ovog ugovora, uključujući i sporove koji se odnose na pitanja njegovog valjanog nastanka, povrede ili prestanka, kao i na pravne učinke koji iz toga proistječu pokušat će se riješiti mirenjem pri Centru za mirenje Hrvatske gospodarske komore. Ako ti sporovi ne budu riješeni mirenjem u roku od [30] dana nakon podnošenja prijedloga za pokretanje postupka mirenja ili u drugom roku o kojem se stranke dogovore, oni će se konačnoriješiti arbitražom u skladu s važećim Pravilnikom o arbitraži  pri Stalnom arbitražnom sudištu HGK  (Zagrebačkim pravilima).