Sudionici finalne konferencije
Izvor: HGK

Mreža OIS-AIR otključava inovacijski potencijal jadransko-jonske regije – Završna konferencija projekta istaknula je prilike za transregionalnu suradnju


Objavljeno: 30. 11. 2020. , Ažurirano: 10. 12. 2020.


S glavnim ciljem jačanja razvoja industrijskih i poduzetničkih aktivnosti u Jadransko-jonskoj regiji, projekt OIS-AIR, financiran iz programa Interreg ADRION, potaknuo je inovacijski potencijal regije, poboljšavajući R2B suradnju između inovacijskih igrača jadransko-jonskog područja.

Glavni rezultati i postignuća projekta predstavljeni su 26. studenoga na završnoj mrežnoj konferenciji projekta koja je na platformi Zoom okupila brojne relevantne dionike – od istraživačkih institucija do malih i srednjih poduzeća, organizacija za podršku poslovanju i javnog sektora.

Uspostava jedinstvene OIS-AIR mreže koja je ovom prilikom udvostručila broj članova (sa sedam na četrnaest), izrada pilota Makroregionalne strategije pametne specijalizacije (S3) za jadransko-jonsku regiju i dodjela 10 inovacijskih vaučera za podršku najboljim transregionalnim R2B inovacijskim projektima istaknuti su kao ključni rezultati projekta.

Tijekom projekta organizirano je više od 30 događaja i radionica, a poduzećima je pruženo više od 150 besplatnih inovacijskih usluga.

oisair final conference 1.jpg
Sudionici finalne konferencije projekta OIS-AIR; Izvor: HGK.


Konferencija je predstavila pozitivne učinke projekta na cijelu makroregiju, s naglaskom na transnacionalnu suradnju i aktivnosti transfera tehnologije. Na takve inicijative i važnost transregionalne suradnje ukazali su i glavni govornici: Aleš Gnamuš i Elena Andonova iz Joint Research Centra Europske komisije (JRC), kao i stručnjakinja za transfer tehnologije Davorka Moslavac Forjan iz Inovacijskog centra Nikola Tesla (ICENT) koji su govorili o S3 i mogućnostima transfera tehnologije u Jadransko-jonskoj regiji.

OIS-AIR mreža otvorena je novim partnerima sa sjedištem u jadransko-jonskoj regiji, aktivnima na području istraživanja i transfera tehnologije. Svi potencijalni novi partneri dobrodošli su pridružiti se  ovom jedinstvenom tržištu s obećavajućom perspektivom.

Snimka konferencije dostupna je na poveznici, a potencijalni partneri s područja Republike Hrvatske zainteresirani za pridruživanje mreži za više informacija mogu se obratiti na ciraz@hgk.hr.

Partneri na projektu su AREA Tehnološki park (Italija), Tehnološki park Ljubljana (Slovenija), Hrvatska gospodarska komora, Znanstveno tehnološki park Beograd (Srbija), Centar za istraživanje i tehnologiju Hellas (Grčka), Sveučilište Basilicata (Italija) i Ministarstvo financija Republike Albanije.

Projekt je sufinanciran sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj.