Izvor: InnovaMare

Partneri na projektu InnovaMare u Bariju: Plavi rast više nije jedna od opcija, nego glavni put ka dugoročnoj održivosti Jadrana


Objavljeno: 16. 07. 2021. , Ažurirano: 19. 07. 2021.


Primjena novih poslovnih modela i tehnoloških inovacija u okviru ekosustava, u borbi protiv smeća u moru, glavni je put ka dugoročnom održivom rastu u Jadranu. Ovo je poruka koju su pokrenuli partneri i dionici strateškog EU projekta InnovaMare, Interreg Italija-Hrvatska, okupljeni u Bariju, na trodnevnoj radionici o metodologiji "Living Laba" primijenjenoj na podvodnoj robotici i senzorici.

Budući da zagađenje mora još uvijek ugrožava budućnost Jadranskog mora, Plavi rast više nije samo jedna od opcija, rekli su talijanski i hrvatski panelisti na posljednjem današnjem radnom zasjedanju. S tisućama kilometara obale i gospodarstvima u velikoj mjeri ovisnima o pomorskom i turističkom sektoru, Jadransko more predstavlja mnogo više od općeg dobra: dragocjen je resurs koji se ne smije izgubiti.

"Razvoj postignut na polju podmorske robotike i senzora dat će nove mogućnosti pulijskim privatnim tvrtkama, dok će razvijati bolje uvjete za uživanje u morskim i krajobraznim resursima", istaknuo je predsjednik ARTI Puglia, Vito Albino, podsjećajući sudionike na glavne ciljeve i dostignuća InnovaMarea. "Spremni smo povećati svoju konkurentnost jačanjem održive strategije EU i naučiti kako pravilno koristiti i iskoristiti naš najveći prirodni resurs: more", također je rekla direktorica Odjela za ekonomski razvoj regije Apulia, Gianna Elisa Berlingerio.

"InnovaMare se već pokazao učinkovitim alatom za izgradnju učinkovitog ekosustava temeljenog na transferu znanja i zajedničkim inovacijama koje će konkretno poboljšati održivi rast dviju zemalja", rekoa je voditelj projekta Mateo Ivanac iz Hrvatske gospodarske komore.

Zahvaljujući suradnji među lokalnim vlastima i vladama, malim i srednjim poduzećima, sveučilištima i istraživačkim centrima iz Italije i Hrvatske, InnovaMare je već testirao prototipove nekih visokotehnoloških robota protiv zagađenja: SWAMP (autonomna višenamjenska platforma u plitkoj vodi) koji su zajednički razvili Fakultet elektrotehnike i računalstva (FER) Sveučilišta u Zagrebu i CNR - Institut za pomorske znanosti (Ismar), te Korkyra-Blueye Pro, kombinirani višenamjenski robot, koji je razvio tim talijanskih i hrvatskih istraživača u zagrebačkim laboratorijima FER-a.

S obzirom na ove izvanredne rezultate, InnovaMare bi se uskoro mogao pretvoriti u „model prekogranične suradnje“ za druge zemlje EU-a.