Održana sjednica Gospodarskog vijeća ŽK Dubrovnik

Objavljeno: 29. 10. 2018. , Ažurirano: 17. 01. 2019.

Deseta proširena sjednica Gospodarskog vijeća ŽK Dubrovnik održana je 6. studenoga u Hotelu Adria u Dubrovniku.

Sudionicima skupa predstavljen je projekt Digitalna komora. Uz optimizaciju postojećih procesa i poslovnih djelatnosti Komore, ovaj projekt omogućit će izradu novih usluga te unaprjeđenje postojećih i uvođenje novih projekata.

Digitalna je komora informacijsko-komunikacijska platforma namijenjena poduzetnicima, javnoj upravi i građanima. Sastoji se od sedam e-usluga kojima se poduzetnicima omogućuje lakše i brže poslovanje. Platforma će ih povezati s potencijalnim izvorima financiranja, omogućiti besplatnu edukaciju, sudjelovanje na sajmovima i sl.

„Registracijom na portal digitalnakomora.hr pristupa se informacijama o svim poslovnim subjektima u Republici Hrvatskoj, bilo da je riječ o općim, poslovnim ili financijskim pokazateljima te statistikama po svim granama, jedinicama lokalne samouprave i slično“, istaknula je Sanja Šimić, direktorica Centra za digitalnu transformaciju i strateški razvoj HGK.

Predstavljen je i projekt vizualnog označavanja proizvoda i usluga Znakovi kvalitete HGK. Primjena znakova kvalitete pridonijet će povećanju prepoznatljivosti kvalitete usluga i proizvoda MSP-ova čime će se osigurati preduvjeti za povećanje prihoda od prodaje, izvoza i ukupne konkurentnosti i tako pridonijeti stvaranju hrvatskog identiteta na zajedničkom i svjetskom tržištu.

Operativnim programom Konkurentnost i kohezija poduzetnicima su na raspolaganju bespovratna sredstva za troškove ishođenja znakova kvalitete. Javni poziv traje do iskorištenja sredstava ili najkasnije do 29. lipnja 2020. godine.

"Bespovratna sredstva mogu dobiti mikro, mali i srednji poduzetnici za jedan ili više proizvoda ili usluga u stopostotnom iznosu, do maksimalno 75.000 kuna", naglasila je Nikolina Trojić, v. d. direktorice ŽK Dubrovnik.

Dokumentacija za prijavu može se pronaći na web-stranicama: https://znakovi.hgk.hr/  i https://strukturnifondovi.hr/natjecaji/znakovi-kvalitete/.

Na sjednici se govorilo i o otvaranju Predstavništva u Srbiji te uredima HGK u Sarajevu i Mostaru kao institucionalnoj potpori na terenu radi osnaživanja gospodarskih veza tvrtki koje djeluju na tržištima Srbije i Bosne i Hercegovine.