Održan četvrti Salon inovacija Bjelovar 2016.

Objavljeno: 23. 06. 2016. , Ažurirano: 05. 10. 2016.

Županijska komora Bjelovar održala je četvrti Salon inovacija Bjelovar 2016. u petak, 30. rujna, u velikoj dvorani hotela Central u Bjelovaru, Vatroslava Lisinskog 2.

Potpora u organizaciji bili su Sektor za industriju i IT, Odjel za poduzetništvo i inovacije te Udruga inovatora Hrvatske. Uz pokrovitelje, Bjelovarsko-bilogorsku županiju i Grad Bjelovar, medijski pokrovitelji bili su radio BBR, radio Terezija i tjedne novine Bjelovarski List, Bjelovarac i Novi Bjelovarac. Posjetitelji su mogli razgledati ukupno 56 inovacija koje su predstavila 33 izlagača inovatora, a imali su priliku i pratiti predavanje i panel-raspravu.

Službenom otvorenju prisustvovao je župan Bjelovarsko-bilogorske županije Damir Bajs koji je ujedno i otvorio izložbu, a bila je tu i zamjenica gradonačelnika Jasna Višnjević, glavni tajnik Udruge inovatora Hrvatske Zoran Barišić, tajnik Hrvatskog saveza inovatora Neven Marković, predsjednik ŽK Bjelovar Jakov Ćorić i mnogobrojni uzvanici. Svečanost otvorenja bila je popraćena prigodnim kulturno-umjetničkim programom.

Predavanje Novi programi i mogućnosti financiranja – Fondovi EU, HBOR, MINPO, održao je Igor Bobek, viši stručni suradnik Sektora za međunarodne poslove i EU, uz sudjelovanje Tamare Topić i Josipa Grgića iz HBOR-a.

Nakon predavanja održana je panel-rasprava Zastupljenost inovacija i inovatorskog stvaralaštva u medijima, odnos društva i institucija prema inovatorima, koju je moderirala Tajana Kesić Šapić, direktorica Sektora za industriju i IT, a sudjelovali su:

• Zoran Barišić, glavni tajnik Udruge inovatora Hrvatske,
  • Neven Marković, tajnik Hrvatskog saveza inovatora,
  • Đuro Juretić , tvrtka Enso d. o. o. iz Garešnice,
  • Igor Kokoruš, novinar i urednik tjednika Novi Bjelovarac i
  • Almir Karabegović, tvrtka Adleja d. o. o. iz Zagreba.

Ove je godine bjelovarski sajam bio otvorenog tipa, a osim stanovnika grada i županije, posjetili su ga i učenici osnovnih, srednjih i visokih škola.

Inovatori su nagrađivani pa je Veliku nagradu dobio Lunas Spectrum – sustav taktilnih oznaka za boje namijenjen slijepim osobama, virovitičkih autora Perice Mihaljevića i Vedrana Stanića. Beskontaktna regulacija sanitarne vode autora Dominika Gečevića iz Udruge inovatora Tehničkog veleučilišta u Zagrebu dobila je Prvu nagradu Salona inovacija, zatim slijedi Projekt didaktičke robotike autora Ivana Remenarića iz Studentskoga poduzetničko-tehnološkog inkubatora Visoke tehničke škole u Bjelovaru s osvojenom drugom nagradom i Rotaciona planska brusilica autora Zorana Kozjaka iz Industrijsko-obrtničke škole u Virovitici s osvojenom trećom nagradom. Nagradu Udruge inovatora Hrvatske Arca dobio je Jan Murić iz IV Osnovne škole u Bjelovaru za svoj rad RPy-time – vremenska stanica. Ostali su  inovatori dobili priznanja za sudjelovanje.