Tajana Kesić Šapić, direktorica Sektora za industriju HGK, Linda Sciucca direktorica Industrijske zone d.o.o., Jasminka Korotaj, direktorica tvrtke Odjeća d.o.o., Ivana Kovač, direktorica tvrtke KAP-KO d.o.o, Blaženka Datković, direktorica tvrtke Metalac d.o.o., , Biljana Cerin, direktorica tvrtke Ostendo Consulting d.o.o.
Izvor: HGK

Treći susret poslovnih žena: Žene kreiraju razvoj industrije

Objavljeno: 10. 02. 2019. , Ažurirano: 14. 03. 2019.

Povodom obilježavanja Dana žena, Hrvatska gospodarska komora - Županijska komora Rijeka u suradnji s riječkim ogrankom Hrvatske udruge poslovnih žena – Krug održala je 7. ožujka 3. susret poslovnih žena: Žene kreiraju razvoj industrije.

Zene_poduzetnice_1.jpg

Sudionice 3. susreta poslovnih žena: Žene kreiraju razvoj industrije; Izvor: HGK

Prisutne poduzetnice, predstavnice institucija, Melitu Raukar, pročelnicu Upravnog odjela za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj Primorsko-goranske županije, Janu Sertić, pročelnicu Odjela gradske uprave za poduzetništvo Grada Rijeke i studentice pozdravio je predsjednik HGK – Županijske komore Rijeka Vidoje Vujić te ih pozvao da Dan žena obilježe i 8. ožujka, na manifestaciji WineRi u Guvernerovoj palači.

Zene_poduzetnice_2.jpg

Tajana Kesić Šapić, direktorica Sektora za industriju HGK, Linda Sciucca direktorica Industrijske zone d.o.o., Jasminka Korotaj, direktorica tvrtke Odjeća d.o.o.; Izvor: HGK

Predsjednica riječkog ogranka Udruge poslovnih žena Krug i dekanica Visoke poslovne škole PAR Gordana Nikolić naglasila je da žene moraju raditi zajedno i zajedno svladavati prepreke. Pozvala je poduzetnice da se pridruže radu Udruge i najavila da će se u 2020. godini organizirati kongres Udruge poslovnih žena Krug u Rijeci, gradu koji će te godine postati Europska prijestolnica kulture.

Zene_poduzetnice_3.jpg

Ivana Kovač, direktorica tvrtke KAP-KO d.o.o,, Blaženka Datković, direktorica tvrtke Metalac d.o.o., Biljana Cerin, direktorica tvrtke Ostendo Consulting d.o.o.; Izvor: HGK

Iako je svijet biznisa i u Hrvatskoj i dalje muški, udio žena osnivačica i posljednjih godina raste, istaknula je Tajana Kesić Šapić, direktorica Sektora za industriju HGK. U skladu s podatcima FINA-e u 2017. godini udio poduzetnica raste i doseže dosad najveću brojku od 21,9 posto u ukupnom broju gospodarskih subjekata, što je porast od gotovo četiri posto u odnosu na 2011. godinu. U Hrvatskoj svaku petu tvrtku vodi žena, dok je u Europi to svaka treća žena. Samo 13 posto zaposlenih u ICT sektoru su žene, što je znatno niže od europskog prosjeka od 17 posto. Najveći udio poduzetnica prošle godine imala je Bjelovarsko-bilogorska županija, u kojoj je u vlasništvu žena bilo 24,4 posto tvrtki, a slijedi Sisačko-moslavačka županija sa 24,1 posto. Nadalje, naglasila je da se žene više odlučuju za poduzetništvo zbog potrebe da osiguraju financijsku sigurnost obitelji, a manje zbog vlastite ambicije. No, suprotno tome, na globalnoj razini žene u pravilu uspješnije vode tvrtku, osiguravajući trajni rast te dugoročni uspjeh i prosperitet tvrtke.